Jeśli borykacie się z problemami dotyczącymi zasięgu sieci Wi-Fi w waszych domach czy biurach, koniecznie sprawdźcie jak sobie z nimi poradzić.

Jak bardzo denerwuje Was fakt, że w jednym z pokoi na wskaźniku Wi-Fi urządzenia mobilnego widnieją wszystkiej kreski, a w innym próżno szukać chociaż jednej? Tego typu trudnościom można zaradzić i to niekoniecznie kupując nowy router czy zmieniając dostawcę sieci. Oto 10 praktycznych porad, które pomogą wam pozbyć się problemu niewystarczającego zasięgu internetu bezprzewodowego w waszych domach.

  1. Sprawdź oprogramowanie swojego routera Wi-Fi i jeśli to konieczne – pobierz aktualizacje.

Problemy związane z działaniem sieci bezprzewodowej są niekiedy związane z oprogramowaniem odpowiedzialnym za pracę routera. Pobranie aktualizacji może je zniwelować i wpłynąć na sprawniejsze działanie urządzenia. Jeśli nie jest ono już wspierane przez producenta, warto zastanowić się nad zakupem nowszego modelu. Gdy natomiast router, z którego korzystacie, otrzymaliście wraz z wykupionym pakietem internetowym, warto skontaktować się z dostawcą usługi. Powinien on pomóc wam zaktualizować oprogramowanie.

  1. Ustaw router w odpowiednim miejscu.

Jeśli mieszkasz w dużym mieszkaniu lub domu, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie routera w jego centralnym punkcie. Zapewni to szybszy i łatwiejszy dostęp do internetu ze wszystkich pomieszczeń. Warto pamiętać również, że fale sieci bezprzewodowej słabo radzą sobie z przenikaniem przez powierzchnie szklane i płytki ścienne.

  1. Zabezpiecz swoją sieć bezprzewodową hasłem.

Zabezpieczenie sieci odpowiednio silnym hasłem to niezbędna rzecz. Szczególnie w przypadku, kiedy mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku. Amatorów podkradania internetu nigdy nie brakowało i nie zabraknie. W końcu, jeśli można mieć coś za darmo od sąsiada, to po co za to płacić? Tymczasem zwiększone obciążenie sieci wpływa na prędkość internetu, z którego korzystasz.

  1. Wybierz odpowiedni kanał sieci Wi-Fi.

Jeśli pomimo tego, że masz szybki internet, filmy na YouTube buforują się zbyt wolno, a strony wczytują bez końca, może okazać się, że wybrałeś wolniejszy kanał Wi-Fi. Większość sieci bezprzewodowych wykorzystuje łączność za pośrednictwem sygnału o częstotliwości ok. 2.4GHz. Zakres ten jest rozprowadzany dalej w szeregu mniejszych pasm lub kanałów, podobnych do kanałów telewizyjnych. Wybór odpowiedniego może usprawnić działanie sieci.

  1. Odłącz od sieci wszystkie zbędne urządzenia, szczególnie te starszej generacji.

Wszystkie urządzenia połączone z Wi-Fi (szczególnie te starszej generacji) obciążają jej działanie i powodują zwolnienie. Warto zatem pamiętać by, nie podłączać do sieci domowej zbyt wielu sprzętów.

  1. Sprawdzaj prędkość internetu za pomocą testów.

Zmniejszona prędkość nie zawsze oznacza problemy z siecią domową. Niekiedy są to zwiększone obciążenia z tytułu wykorzystania łącza przez większą liczbę użytkowników. Testy dostępne w internecie poinformują Cię o faktycznej prędkości, najlepiej jednak skorzystać ze stron sprawdzających ping. Im niższe wartości tym lepiej.

  1. Zrestartuj router.

Wiemy wiemy, Ciebie też za każdym razem z równowagi wyprowadzają pracownicy call center, którzy w trakcie zgłaszania uszkodzenia bądź spowolnienia sieci najpierw proponują restart routera. Jednak dzieje się tak nie bez powodu. Często połączenia między urządzeniami a routerem potrafi się zawieszać, a szybki restart jest w stanie usunąć problem.

  1. Używaj kilku routerów, bądź zaopatrz się w jeden o zwiększonym zasięgu.

Niekiedy jedno urządzenie nie jest w stanie pokryć siecią bezprzewodową całej powierzchni domu. Warto wtedy pomyśleć o wykorzystaniu kilku routerów bądź jednego o zwiększonym zasięgu.

  1. Sprawdź, czy pobliskie bezprzewodowe urządzenia nie zakłócają pracy Twojego Wi-Fi.

Sieci Wi-Fi często mogą być zakłócane m. in. przez mikrofalówki czy elektroniczne nianie. Warto upewnić się, czy router nie znajduje się w ich pobliżu.

  1. Sprawdź, z jakiej anteny korzysta Twój router.

Jeśli urządzenie zostało wyposażone w antenę dookólną (rozsyłającą sygnał równomiernie dookoła), powinien zostać umiejscowione w centralnym punkcie domu, z dala od ścian czy narożników, tak by nic nie zakłócało rozsyłu Wi-Fi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNormalizacja dla Smart Cities
Następny artykułDeloitte komentuje piątkowy cyberatak ransomware WannaCry
Żądny wiedzy. Chce być connected w każdym tego słowa znaczeniu i niezależnie od konsekwencji. Fan literatury fantasy, historii i motoryzacji. W życiu kieruje się nie tylko nawigacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ