W słowackich szpitalach zostanie wdrożony system, który będzie doradzał lekarzom w diagnozach. W tym kierunku zmierza medycyna.

IBM Watson został przeszkolony w szpitalu Memorial Sloan Kettering (USA) do diagnostyki i leczenia nowotworów. Czy to oznacza, że może doradzać onkologom z placówek Svet Zdrowia? Wszystko wskazuje, że tak. Bowiem to ta sieć szpitali, jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej wdroży w swoich oddziałach rozwiązanie dostarczane przez IBM.

System będzie dostępny dla wszystkich onkologów z 12 szpitali należących do sieci „Svet zdravia”. Z technologii tej będą korzystać także szpitale sieci EMC Instytut Medyczny w Polsce, należącej do tego samego funduszu.

IBM Watson for Oncology to najbardziej rozpowszechniona kognitywna platforma przeznaczona do diagnostyki medycznej. Została przeszkolona przez specjalistów z Memorial Sloan Kettering i obecnie korzysta z niej 31 szpitali w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Gdy lekarz ma wątpliwości odnośnie diagnozy, Watson jest w stanie zaoferować mu poradę opierającą się na najnowszej wiedzy, pochodzącej z ponad 300 periodyków naukowych, 200 podręczników oraz niespełna 15 milionów stron zawierających teksty o sposobach leczenia i lekach oraz opisy innych przypadków. Wykorzystując do tego analizę dostępnych danych o stanie zdrowia pacjenta, system będzie mógł pomóc w zidentyfikowaniu choroby oraz wyborze najlepszej ścieżki leczenia.

Lekarze jednak w dalszym ciągu będą mieli kluczowy głos w decyzjach dotyczących terapii, natomiast Watson będzie służył im pomocą. W pierwszej kolejności system zostanie wykorzystany w leczeniu najczęstszych nowotworów – piersi, jelita grubego, płuc, żołądka, jajników i szyjki macicy, w przyszłości jest planowane rozszerzenie rozwiązania o kolejne typy.

– Dzięki unikatowym możliwościom przetwarzania kognitywnego lekarze będą mogli podejmować lepsze decyzje, oparte na solidnych danych z przeszłości i najnowszej wiedzy specjalistycznej. Jednocześnie te możliwości pozwolą im na wykorzystywanie większej ilości danych niż wcześniej, i w efekcie lepsze dobranie ścieżki leczenia do konkretnego przypadku – mówi Matej Adam, Menadżer IBM Watson Health.

Platforma IBM Watson będzie uruchamiana we wszystkich centrach onkologicznych sieci szpitali „Svet zdravia” do maja 2017 roku. W ciągu miesiąca zostanie też wdrożona w polskich szpitalach należących do sieci EMC.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRośnie liczba ataków hakerskich
Następny artykułJak obniżyć koszty utrzymania samochodów służbowych?
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ