Firma SatRevolution to polska firma, która chce zajmować się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Ich produkcja wymaga jednak ściśle kontrolowanych warunków środowiskowych i maksymalnego ograniczenia wpływu czynników zewnętrznych. A to może zapewnić tylko dedykowane pomieszczenie, typu cleanroom.

Laboratoria typu cleanroom pozwalają na przeprowadzenie wymagających badań naukowych oraz produkcję obiektów z wykorzystaniem materiałów o wysokiej czystości, w tym satelitów. W pomieszczeniach panują kontrolowane parametry środowiskowe – w szczególności pod kątem pyłów oraz kurzu. Sterylność zapewniają pomieszczeniom ponadprzeciętne wydajne filtry i specjalistyczne układy, które usuwają zanieczyszczenia oraz regulują kierunek przepływu powietrza, temperaturę oraz ciśnienie. W zależności od wymaganej czystości atmosfery pomieszczenia cleanroom dzielone są na klasy, w których definiowana jest ilość i rozmiar zanieczyszczeń przypadających na metr sześcienny (klasa ISO).

Cleanroom chroni również przed niszczącym wpływem wyładowań ładunków elektrostatycznych – meble oraz urządzenia są dodatkowo uziemione. Co więcej – wszystkie elementy są zaprojektowane tak, aby same nie generowały dodatkowych zanieczyszczeń. Muszą być także odpowiednio użytkowane i czyszczone.

satrevolution_cleanroom12

Jak mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution – Laboratorium typu cleanroom jest nam niezbędne do pracy nad satelitami Światowidem i Rusałkami. Montujemy tam podzespoły elektroniczne, elementy mechaniczne oraz układy optyczne. Podczas pracy inżynierowie muszą zachować szczególną ostrożność – tak, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do lutów, co mogłoby spowodować uszkodzenie połączenia lub któregoś podzespołu czy modułu.

Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, organizacja badawczo-rozwojowa, nastawiona na rozwój nowych technologii oraz prowadzenie badań na potrzeby i we współpracy z przemysłem. To właśnie w Centrum do dyspozycji firmy oddany został nowoczesny cleanroom spełniający standardy montażu elementów przeznaczonych dla satelitów. Posiada kompleksową infrastrukturę badawczą tj. sieć 40. laboratoriów badawczo-technologicznych oraz pracowni (pomiarowych i specjalistycznych), wyposażonych w najwyższej klasy, unikatową aparaturę badawczą, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów i systemów jakości. Strefa cleanroom w Kampusie Pracze dedykowana jest dla obszarów związanych przede wszystkich z mikro- i optoelektroniką. SatRevolution w ramach współpracy ma zapewniony dostęp do cleanroomu oraz korzysta ze specjalistycznego sprzętu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułToaleta dla transseksualistów
Następny artykułSpy Shop wprowadza do sprzedaży zegarek dziecięcy z lokalizatorem GPS
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ