4 obszary, w jakich sprawdzi się łączność 5G

Sieć 5G już teraz osiąga przepustowość ponad 7 Gb/s, a docelowo mówi się o kilkudziesięciu gigabajtach. Po co ta szybkość? Kto na niej zyska?

Według danych firmy Ericsson, do roku 2021 liczba subskrypcji mobilnych w sieciach 5G sięgnie na całym świecie 150 mln. Przewiduje się, że najszybciej abonentów przybywać będzie w Korei Południowej, Japonii, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Szybka sieć połączy nowe typy urządzeń i pozwoli na nowe sposoby wykorzystania związane z Internetem Rzeczy. Otworzy też nowe branże i gałęzie gospodarki na transformację teleinformatyczną.

A potencjał po temu jest. Jeszcze w 2014 r. radiowy system testowy Ericsson osiągnął przepustowość 5 Gb/s, a firma przeprowadza obecnie próby i pomiary zewnętrzne. Celem jest pełne wdrożenie komercyjne do 2020 r. Samsung Electronics zanotował aż 7,5 Gb/s, przy czym udało się utrzymać połączenie 1,2 Gb/s podczas podróżowania z prędkością ponad 100 km/h. Według informacji podawanych przez koreańskiego giganta, system 5G zaoferuje przepustowość 1 Gb/s w dowolnym miejscu, a szczytowa szybkości transmisji danych i dla urządzeń o dużym zakresie mobilności (smartfony, tablety, smartwatche, connected cars) wyniesie do 6 Gb/s i nawet do 50 Gb/s w przypadku rozwiązań o małej mobilności (modemy).

5G to coś więcej niż tylko szybsze usługi mobilne – to usługi, które pozwolą na zupełnie nowe sposoby wykorzystania technologii, związane z Internetem Rzeczy – mówi Rima Qureshi, starszy wiceprezes i dyrektor ds. strategii w firmie Ericsson.

W jakich obszarach 5G okaże się przydatne?

  1. Inteligentne pojazdy, transport i infrastruktura

Gdzie? Connected cars (w tym samochody ciężarowe), inteligentne przystanki i inne elementy infrastruktury drogowej.

Kto zyska? Motoryzacja, firmy transportowe, administracja rządowa/samorządowa.

Zyski. Możliwość skupienia się na masowej komunikacji między urządzeniami (np. w fabrykach produkujących pojazdy z użyciem robotów) oraz tworzenia sieci sensorów pozwalających na komunikację car2car i car2x.

  1. Media

Gdzie? Usługi on-demand, usługi mobilne dla telewizorów, wideo streaming online w wysokiej jakości.

Kto zyska? Operatorzy płatnych telewizji, nadawcy, widzowie, dostawcy usług OTT (Over-The-Top: treści wideo, audio i innych mediów w internecie, które są oferowane przez operatorów stacjonarnych »sieci kablowe, platformy cyfrowe « swoim abonentom, jednak bez udziału czy kontroli tych operatorów udostępniających usługę).

Zyski. Najwyższej jakości materiały wideo (4K, 8K, HDR) dostępne w każdym miejscu, dostarczanie konsumentom materiałów na ich żądanie, ale na warunkach nadawcy/dostawcy.

  1. Zdalna kontrola urządzeń

Gdzie? Zdalna kontrola urządzeń, maszyn i wyposażenia fabryk, magazynów i innych obiektów, monitoring procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych, smart grid (inteligentne sieci elektroenergetyczne), telemedycyna.

Kto zyska? Zakłady produkcyjne, kopalnie, placówki opieki medycznej i pacjenci.

Zyski. Ograniczenie ryzyka zagrożeń w środowisku pracy, zwiększenie efektywności i redukcja kosztów pracy.

  1. Interakcja na linii człowiek – Internet Rzeczy

Gdzie? Wirtualna rzeczywistość, gry wideo, monitoring dzieci, nadzór, smart home, inteligentna logistyka.

Kto zyska? Bezpieczeństwo publiczne, opieka medyczna, branża fitness i osoby aktywnie spędzające czas, rodziny.

Zyski. Wypełnienie luki pomiędzy potrzebami i oczekiwaniami ludzi a tym, co oferuje IoT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *