Rytm biegania

Biegać każdy może, a niektórzy twierdzą, że nawet powinien. Jak się okazuje, prawie 2/3 osób decydujących się na tę formę aktywności, nie wyobraża sobie codziennych treningów bez muzyki. Jak zatem cieszyć się brzmieniem ulubionych utworów bez chowania po kieszeniach smartfonów?

Zdrowy tryb funkcjonowania i aktywność fizyczna w dobie „życia na siedząco” to niezbędny element codzienności. Osiąganie określonych celów, poprawianie kondycji oraz dbanie o sylwetkę to nie tylko diety i ćwiczenia na siłowni, ale również kilometry pokonywane na bieżniach, ulicach i ścieżkach. W związku z tym wiele firm dołącza do swojej oferty nowoczesne urządzenia przeznaczone dla miłośników aktywnego trybu życia, zdolne do monitorowania ich postępów. Niektórzy idą dalej. Czy korzystając z zegarka dla aktywnych można zapomnieć o jakichkolwiek odtwarzaczach muzycznych i czy rzeczywiście biegacze tak chętnie trenują ze słuchawkami w uszach?

Muzyka w trakcie biegu to podstawa?

Portal bieganie.pl wraz z firmą TomTom przeanalizował nawyki biegaczy i sprawdził jak wielu z nich w trakcie codziennych aktywności zakłada słuchawki i ćwiczy w rytm muzyki. Analizując badania, w których udział wzięło ponad 1,5 tys. osób, można odnaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: kto słucha muzyki w trakcie biegania?, kto nie słucha i dlaczego?, jaka stacja radiowa jest ulubioną wśród biegaczy? oraz czy słuchanie muzyki zależy od poziomu sportowego?

„Informacje o tym jak wiele osób trenuje w asyście muzyki pozwalają nam lepiej zrozumieć środowisko biegaczy, poznać ich potrzeby i wyjść im naprzeciw, tworząc odpowiednie urządzenia, które jeszcze lepiej sprawdzą się w trakcie codziennych treningów” – mówi Magdalena Marciniszyn, Marketing Manager CEE marki TomTom.

Spośród 1528 osób, które odpowiedziały na pytania w ankiecie, 937 (61 proc.)  stwierdziło, że biegając raczej słucha muzyki, a 591, że raczej nie słucha. 20 proc. ankietowanych umila sobie trening biegając ze słuchawkami zawsze, 25 proc. bardzo często. Jedynie 22 proc. zaznaczyło, że nie robi tego nigdy. Potwierdza to obserwację, iż większość biegaczy ma dużą styczność z urządzeniami do odtwarzania muzyki w trakcie ćwiczeń.

„Podczas imprez biegowych łatwo zauważyć, że coraz więcej osób startuje słuchając muzyki. Istnieje również szansa na to, że dźwięki płynące ze słuchawek mogą pozytywnie wpływać na poprawę wyników sportowych” – mówi Adam Klein, redaktor naczelny portalu bieganie.pl.

Większości osób, które deklarują, że nie słucha muzyki w trakcie biegania, zaznacza jednak, że jest ona ważna w ich życiu (479 osób). Gdy pytano ankietowanych o powód, dla którego nie trenują w asyście ulubionych utworów, zwykle tłumaczyli się brakiem ochoty. 164 biegaczy z tej grupy odpowiedziało także, że nie biega w słuchawkach ze względu na bezpieczeństwo (druga najczęściej wymieniana przyczyna). Kilkadziesiąt osób zwróciło również uwagę na brak odpowiedniego urządzenia, na którym mogliby magazynować muzykę i z którego byliby w stanie odtwarzać ulubione utwory.

„Brak odpowiedniego sprzętu – odtwarzacza i słuchawek – potrafi być blokadą dla biegaczy i powodem, dla którego nie słuchają muzyki w trakcie treningów. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię wygody. Bieganie ze smartfonem jako odtwarzaczem jest niestety jedną z tych rzeczy, które wcale nie powodują, że treningi stają się przyjemniejsze” – mówi Adam Klein.

Co ciekawe, jak wynika z badania przeprowadzonego przez bieganie.pl we współpracy z TomTom, również płeć ma wpływ na preferencje muzyczne. 80 proc. kobiet czasami słucha muzyki, podczas gdy u mężczyzn jest to znacznie mniej, bo 57 proc. Na czwartym miejscu wśród powodów, dla których kobiety nie słuchają muzyki w trakcie biegania, jest brak odpowiednich słuchawek.

Własna playlista

705 spośród wszystkich ankietowanych, którzy zadeklarowali fakt słuchania muzyki, samodzielnie układa playlistę i codziennie pokonuje kilometry w towarzystwie ulubionych utworów muzycznych. Zatem istotne w ich przypadku są odtwarzacze z odpowiednimi możliwościami tworzenia list utworów, zdolne pomieścić wiele plików muzycznych. 120 osób zazwyczaj wybiera radio, a najpopularniejszą stacją jest RMF.FM – grające w słuchawkach aż 25 proc. ankietowanych.

Z czym biegać? Z czego słuchać?

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń tworzonych specjalnie z myślą o sportowcach. Firma TomTom przygotowała kolejną odsłonę popularnego zegarka TomTom Runner. Runner2 zaprojektowano również z myślą o trenujących, którzy lubią towarzystwo muzyki. Ten zegarek dla biegaczy ma wbudowany odtwarzacz muzyki i czujnik tętna. 3 GB pamięci wewnętrznej oznacza, że smartfon i inne odtwarzacze można zostawić w domu. Fani ruchu na świeżym powietrzu powinni być bardziej usatysfakcjonowani gdyż telefon przyczepiony do ramienia czy umieszczony na pasku to mało komfortowe rozwiązanie. Runner2 przesyła muzykę do słuchawek Bluetooth. Zawiera preinstalowany Running Trax, czyli 30-minutowy muzyczny mix złożony z nagrań przygotowanych przez jednego z najlepszych DJ-ów na świecie pod kuratelą Ministry of Sound. Muzyczne listy da się łatwo pobrać z iTunes lub Windows Media Player.

„Muzyka odgrywa ważną rolę w procesie motywowania i poprawiania wyników sportowych. Wykorzystywanie w tym celu smartfona jest zbyt często niekomfortowym doświadczeniem, natomiast dostęp do biblioteki muzycznej z poziomu zegarka, który dodatkowo jest asystentem w trakcie codziennych treningów, może okazać się niezwykle prosty” – mówi Magdalena Marciniszyn.

Kroki, minuty aktywności, dystans, spalone kalorie, a także czas trwania snu są stale monitorowane w TomTom Runner2. Użytkownicy mogą określać dzienne i tygodniowe cele do osiągnięcia, a następnie śledzić postępy za pośrednictwem zegarka lub aplikacji TomTom MySports. Wbudowany czujnik mierzy tętno bez potrzeby stosowania tradycyjnej opaski na klatkę piersiową. To rozwiązanie znane z oferowanych obecnie smartwatchy holenderskiej marki. Tryb multi-sport oznacza, że użytkownicy mogą śledzić wszystkie swoje aktywności wewnątrz i na zewnątrz budynków z uwzględnieniem biegania.

„Używanie zegarka z wbudowanym odtwarzaczem muzycznym, łatwość jego wykorzystania i to w jak szybki i prosty sposób biegacze dostaną dostęp do muzyki może spowodować zwiększenie liczby osób biegających ze słuchawkami na uszach” – dodaje Klein.

TomTom Runner2 pozwala również na dokładne monitorowanie pozycji z użyciem GPS i przekazuje na bieżąco dane o czasie, odległości, prędkości oraz tempie. Użytkownicy mogą przesyłać swoje statystyki za pośrednictwem aplikacji MySports i przeglądać je na wielu platformach takich jak TomTom MySports, RunKeeper, Nike+ i innych.

„Dla niektórych biegaczy takie rozwiązanie może okazać się niemałym wow” – komentuje naczelny bieganie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *