SatRevolution wyniesie na orbitę satelitę Światowid

SatRevolution S.A. podpisała z amerykańską firmą Interorbital Systems umowę dotyczacą wyniesienia na orbitę okołoziemką Światowida oraz dwóch towarzyszących satelitów. Wyniesienie maszyny kosmicznej stworzonej we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone w pływającej platformy na Oceanie Spokojnym.

Światowid to pierwszy polski prywatny satelita komercyjny. Jak mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A. – „Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono 3 polskie satelity niekomercyjne: PW-Sat, będący wynikiem studenckiego projektu oraz dwa satelity naukowe – Lem i Heweliusz. W SatRevolution chcemy zrewolucjonizować polski rynek kosmiczny i zaczynamy od umieszczenia na orbicie od razu trzech obiektów – Światowida oraz dwóch towarzyszących mu nanosatelitów PhoneSat. Rozwiązania PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują podzespoły elektroniczne stosowane w telefonach komórkowych. Chcemy sprawdzić, jak tego typu satelity zachowują się w przestrzeni kosmicznej”. 

Amerykański rząd udzielił licencji na wylot satelitów w pierwszym kwartale 2018 r., co jest terminem późniejszym, niż pierwotnie planowano. Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

Nosicielem satelitów będzie rakieta Neptune N3, która jednorazowo może zabrać na swój pokład nawet 10 obiektów i wynieść je na wysokość 310 km ponad powierzchnią Ziemi. Umożliwia to specjalna konstrukcja i wykorzystanie skrupulatnie dobranych materiałów – szkielet wykonany jest z wytrzymałego stopu stali, a zewnętrzną część dodatkowo pokryto powłoką ceramiczną. Neptune N3 jest odporny na wibracje oraz ekstremalne warunki panujące w jonosferze, w tym częste i gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od -150°C do 300°C. Aby wynieść satelity na orbitę, rakieta kosmiczna musi rozwinąć prędkość wystarczającą do pokonania ziemskiej grawitacji, a na samej orbicie Neptune N3 rozpędza się do prawie 8 km/s i osiąga siłę ciągu ok. 13kN.

Satelity z rakietą kosmiczną łączy wyrzutnia P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer), czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów, która ma formę rurową i pozwala na umieszczenie w wyrzutni satelity o wymiarach 10x10x34 cm. Konstrukcja Światowida pozwala na mocne usadowienie ładunku w rurze wyrzutni P-POD, obudowa satelity ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm, a wszystkie elementy zostały wykonane w technologii druku 3D. Światowid zostanie wyposażony m.in. w wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, zestaw sensorów pozwalających na ustalenie położenia satelity względem Ziemi oraz specjalne czujniki, które umożliwią badanie przestrzeni kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *