Software to ogromne pieniądze. Wie o tym Google, a raczej Alphabet, który stał się najcenniejszą firmą na świecie, wyprzedzając Apple. 

Kompletny Alphabet nie składa się z liter, a z poszczególnych oddziałów odpowiedzialnych za przynoszenie spółce krocich zysków. Niegdyś wszystkie działania były identyfikowane z marką Google, dziś firma Lary’ego Page’a działająca pod szyldem ciągu liter i adresem abc.xyz notuje ogromny wzrost wartości i – przynajmniej chwilowo – staje się najcenniejszą firmą świata.

Obecnie w skład konglomeratu wchodzi m.in. najpopularniejsza wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital oraz laboratorium badawcze Google X. Według doniesień agencji Reuters, zmiana na szczycie najwyżej notowanych podmiotów wynika z niezwykle korzystnego dla Alphabet ostatniego kwartału, którego wyniki finansowe przerosły oczekiwania właścicieli spółki.

Przychody w Q4 wyniosły 23,3 mld dol., co daje wynik 8,67 dol. na jedną akcję. Analitycy oczekiwali zysków na poziomie 20,8 mld dol. Ta różnica na korzyść przełożyła się na lepsze notowania.

W posesyjnym handlu akcje Alphabet szybowały o ponad 9 proc., podczas gdy na zamknięciu poniedziałkowej sesji na Wall Street zyskiwały 1,2 proc. W rezultacie kapitalizacja wzrosła do 523,1 mld dolarów, ale biorąc pod uwagę zwyżkę w handlu elektronicznym, wartość rynkowa spółki przekroczyła 550 mld dolarów, przebijając rynkową cenę Apple (534 mld dolarów).

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że Alphabet skupia się jedynie na oprogramowaniu, natomiast Apple produkuje zarówno hardware, jak i software.

Nasz bardzo duży wzrost przychodów w Q4 odzwierciedla zróżnicowanie działalności, która skupia się na dziale mobilnym, YouTube i pozycjonowaniu reklam, czyli dziedzin, w które zainwestowaliśmy bardzo dużo środków przez ostatnie lata – zauważa Ruth Porat, szef finansów Alphabet.

Na marginesie warto zauważyć, że współtwórca najpopularniejszej wyszukiwarki i dyrektor generalny Google, Lary Page, jest jednym z najbardziej zamożnych Ziemian. Według szacunków Forbesa jego majątek w lipcu 2014 r. wynosił 31,9 mld dolarów, co dało mu 13. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ