Mimo, że w połowie zeszłego roku działało już ponad 14 milionów polis komunikacyjnych, opartych o Usage-Based Insurance, ubezpieczyciele nadal nie są przygotowani na kolekcjonowanie oraz analizę danych opartych o style jazdy kierowców.

Takie wnioski płyną z analizy dokonanej przez Ptolemus Consulting Group wśród 27 największych programów opartych o UBI. Pod lupę zostały wzięte usługi takich firm, jak: Admiral, Allianz, Allstate, AXA, Generali, Desjardins, Direct Line, State Farm, The Hartford, UnipolSai, Uniqa czy Zurich.

Ale do rzeczy: Progressive – gracz numer 1, jeśli chodzi o telematykę w ubezpieczeniach – nie kolekcjonuje danych płynących z GPS. Z kolei drugi co do wielkości operator UBI – Unipol, zbiera jedynie informacje o przebiegu pokonywanym przez ich klientów.

Analitycy wierzą jednak, że ten etap dobiega już końca. Wynika to z faktu, iż dotąd kierowcy obawiali się szerzej przekazywać swoje dane dotyczące codziennych nawyków. Jednak w dobie, kiedy więcej informacji mają o nas media społecznościowe, operatorzy telekomunikacyjni czy kart kredytowych – te obawy zanikają. Co więcej – wspomnianny powyżej Progressive zatrudnił naukowców zajmujących się właśnie analizą danych, a Generali dokonując akwizycji MyDrive, również dokonało znaczącego kroku.

Z raportu opublikowanego pod koniec zeszłego roku przez Ptolemus wynika, że ubezpieczyciele, aby mogli zaoferować kompletną usługę opartą o styl jazdy kierowców, muszą pod uwagę wziąć nie tylko dane płynące z urządzeń GPS – jak pozycja i przebieg, ale  także szereg innych, jak warunki pogodowe, odcinkowe i okresowe ograniczenia prędkości, jakość dróg czy ogólna sytuacja na drodze w danym momencie.

Poniżej zamieszczamy wykres 15 najczęściej zbieranych danych przez ubezpieczycieli, którzy wdrożyli programy UBI. Jak z niego wynika, informacje płynące z szyny CAN czy urządzeń OBD, są póki co w końcówce peletonu.

 

Przypominamy, że zagadnienia związane z Usage-Based Insurance będą przedmiotem konferencji InsurTech Summit, która odbędzie się 20 kwietnia w Warszawie. Zachęcamy do rejestracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ