Praca fizyczna, niezależnie od poziomu zautomatyzowania życia, będzie towarzyszyć nam jeszcze przez lata. W związku z tym, że możliwości ludzkiego organizmu są ograniczone, specjaliści starają się stworzyć rozwiązanie odciążające mięśnie i będące ratunkiem dla osób niezdolnych do samodzielnego poruszania. Mają się nim stać egzoszkielety, które przestają być już tylko wymysłem autorów scenariuszy do filmów sci-fi.

Twórcy z Hollywood lubują się w wyposażaniu bohaterów kasowych produkcji w kombinezony zwiększające siłę i wytrzymałość. Tym razem za temat zabrali się jednak specjaliści z firmy Panasonic, którzy chcą, by egzoszkielety nie były jedynie bohaterami „Elizjum” czy „Na skraju jutra”. W końcu to nie Matt Damon ani Tom Cruise na co dzień narażeni są na choroby kręgosłupa w związku z ciężką pracą fizyczną.

Pierwszym ptaszkiem ćwierkającym o nowoczesnym wdrożeniu przygotowanym przez japońską firmę stał się film zamieszczony na Youtube, ukazujący zastosowanie „robotów”, które wspierają codzienne życie pracowników i osób starszych. Projektanci zastosowali zaawansowane technologie, skomplikowane mechanizmy sterowania i różnego rodzaju czujniki w celu stworzenia egzoszkieletów z silnikami wspomagającymi mechanikę ludzkiego ciała.

Wykorzystanie w fabrykach

Pierwszym z zastosowań, o których pomyślał Panasonic, jest usprawnienie pracy we wszystkich miejscach, które wymagają od zatrudnionych wysiłku fizycznego. Za opracowanie wdrożenia japoński gigant uczynił odpowiedzialną swoją spółkę Activelink Co., Ltd.

Postawiliśmy na robotykę, ponieważ zawsze będzie pewien poziom działań, które muszą być wykonywane przez ludzi. Siła wynikająca ze współdziałania z egzoszkieletami może przyczynić się do zmniejszenia wysiłku fizycznego podczas pracy – zauważa Hiromichi Fujimoto, prezes Activelink Co., Ltd.

W ramach projektu powstały 3 urządzenia wspierające:

AWN-03: został  opracowany w celu zapewnienia wsparcia dolnej części kręgosłupa. Automatycznie wykrywa ruch użytkownika przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów i wysyła sygnał do silnika odpowiedzialnego za pracę mechanizmu. Pomaga w wyproście górnej części ciała , jednocześnie naciskając na uda, w wyniku czego zmniejsza nacisk na dolne części pleców nawet o 15 kg.

PLN-01: urządzenie o nazwie „Ninja” wspomaga ruch podczas chodzenia i biegania – na przykład wędrówki po stromych górskich ścieżkach w trakcie czynności, jakie wykonuje leśniczy lub drwal. Górna jednostka robota jest obecnie rozwijana. Ma także pomagać w podnoszeniu i noszeniu ciężkich przedmiotów.

Power Loader: to potężny kostium, który może być stosowany w czasie klęsk żywiołowych, prac związanych z budownictwem i robotami publicznymi. Posiada 4 czujniki w rękach i nogach, które kontrolują 20 silników wspomagających ciężkie zadania.

Pomoc osobom starszym i niedołężnym

W przypadku takiego projektu nie mogło zabraknąć myśli o wykorzystaniu robotyki we wspieraniu osób w podeszłym wieku, niedołężnych i chorych. W związku z tym Panasonic ma zamiar przygotowywać egzoszkielety dla użytkowników mających problemy z poruszaniem się.

Resyone: połączenie elektrycznego łóżka pielęgnacyjnego z wózkiem inwalidzkim. „Robot” dzieli się na pół i zamienia w wózek wspierający osoby nie poruszające się samodzielnie. Dzięki zastosowaniu elektronicznych wspomagaczy, opiekunowie nie muszą już podnosić pacjentów z łóżka.

Self-Reliance Support Robot: urządzenie to pomaga osobom starszym podczas przemieszczania się np. z łóżka do toalety oraz umożliwia wykonywanie codziennych zadań w sposób bardziej sprawny. Sprzęt wykrywa nawet najmniejszy ruch i może przewidzieć, w jaki sposób poruszać się będzie osoba starsza. Robi to w oparciu o informacje zebrane przez czujniki. Silniki służą wyłącznie do lekkiego wspomagania pracy układu kostno-stawowego i mięśniowego, pozwalając pacjentom na korzystanie z własnej energii i zapobiegając zanikowi mięśni.

Panasonic zapowiada, że będzie nadal rozwijać roboty, które świadczą pomoc w szerokim zakresie dziedzin. Pytanie, kiedy technologie te wejdą na stałe do naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ