Poznańska firma opracowała rejestratory RFID, pomagające kontrolować temperaturę, na przykład towarów wrażliwych. Z jej technologii korzysta już Eurocash.

Jednym z większych wyzwań stojących przed branżą retail, zwłaszcza w kontekście żywności, ale również lekarstw – jest kontrola temperatury. W sklepach wielkopowierzchniowych to zadanie jest jeszcze trudniejsze. Z pomocą oczywiście przychodzi technologia. W dodatku sprawdzona już przez rynek.

O czym mowa? O polsko-francuskiej firmie Blulog, która stworzyła rejestratory pozwalające monitorować temperaturę z dokładnością typowo +/- 0,3°C. Samo urządzenie dokonujące pomiaru waży zaledwie 30g i ma wielkość karty kredytowej. Dane zapisane w nim można także w razie potrzeby odczytać smartfonem lub czytnikiem wyposażonym w technologię NFC.

Jednym z większych przedsiębiorstw w Polsce, których funkcjonowanie wymaga wsparcia technologicznego w zakresie kontroli warunków transportu i przechowywania produktów jest Grupa Eurocash, mogąca pochwalić się udziałami w aż 26% rynku dostawców spożywczych w kraju. Firma używa urządzeń Blulog do monitorowania warunków termicznych w magazynach i sklepach w całej Polsce.

Kontrola łańcucha zimna jest niezbędna również w przemyśle winiarskim. Jeden z najbardziej szanowanych producentów wina, Compagnie Medocaine des Grands Crus, położony w pobliżu Bordeaux we Francji, co roku sprzedaje aż 3 miliony butelek wina do 54 krajów świata. Przy tak znaczących ilościach towaru, skrupulatny nadzór i stałe warunki leżakowania win, to konieczność, by utrzymać jakość marki i nie dopuścić do strat.

Podobne dylematy mają właściciele sklepów, w których sprzedaje się świeże produkty. Nie sposób ręcznie sprawdzać temperaturę w każdej lodówce lub chłodni, a trzeba mieć pewność co do jakości produktów. Grupa Schiever, do której należy m.in. sieć hipermarketów Auchan również zdecydowała się na wdrożenie kompleksowego rozwiązania.

Kontrola temperatury leków

Leki, materiały biologiczne, szczepionki, by utrzymywały swoją skuteczność, wymagają przechowywania i transportu w ściśle określonych warunkach. Stąd też niezbędna jest kontrola temperatury. Pierwszą placówką medyczną, która wdrożyła kompleksowy system monitoringu temperatury w magazynach aptecznych, oddziałach szpitalnych, pracowniach diagnostycznych, czy laboratorium jest Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. System pozwala także na w pełni zautomatyzowany nadzór nad warunkami transportu produktów leczniczych do filii zamiejscowych DCO – w Legnicy (ponad 70 km) oraz w Jeleniej Górze (ponad 110 km).

Jak to działa?

Jérémy Laurens, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Blulog tak tłumaczy zasadę funkcjonowania ich rozwiązania: – Bezprzewodowe rejestratory umieszcza się w wybranym pomieszczeniu, chłodni lub w specjalnych pojemnikach izotermicznych. Po aktualizacjach, aplikacja BluRadar wskaże najlepsze miejsca instalacji rejestratorów, dzięki czemu łączność nie zostanie przerwana. Kolejny etap to zaprogramowanie urządzeń tak, by reagowały na ewentualne wahania temperatury poza wskazane przez nas ramy. Używa się do tego prostej w obsłudze aplikacji, która zbiera i przechowuje dane oraz tworzy raporty, a system o zmianach temperatury informuje SMS-em lub e-mailem.

Obecnie dostępne są także rejestratory mierzące temperaturę i, po połączeniu z koncentratorem, wysyłające historię ostatnich 44 pomiarów, co przy interwale pomiarowym 10 minut, daje nam historię pracy całej zmiany. Nowa wersja rejestratora jest szczególnie przydatna w przypadku branży transportowej. Należy wspomnieć także, że koncentratory również doczekały się nowych funkcjonalności oraz zostały wyposażone w nowszą niż dotychczas jednostkę CPU, co zapewnia jeszcze lepsze wsparcie techniczne.

W dobie Internet of Things, żadne rozwiązanie nie może działać bez aplikacji mobilnej. Tak jest i w tym przypadku. Koncentrator zgromadzone dane przekazuje do odpowiednich aplikacji. Na przykład aplikacja BluConsole umożliwia zdalne monitorowanie temperatury w czasie rzeczywistym, przy użyciu dowolnego urzadzenia podłączonego do internetu. Wzbogacona została między innymi o skalę temperatury w Farenheitach, powiadomienia głosowe (dla polskich abonentów), opcję automatycznego wysyłania raportów PDF dla rejestratorów NFC, które wykryły przekroczenie limitów temperatur czy tworzenie rozszerzonego raportu PDF z danymi logistycznymi i geolokalizacją.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułITMAGINATION inwestuje w 4Mobility
Następny artykułSmart TV – El Dorado dla deweloperów?
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ