Według badań właściciele psów, kotów i innych pupili w Polsce wydali na wymianę i naprawę sprzętu mobilnego uszkodzonego przez zwierzaki ponad miliard złotych w ciągu ostatnich pięciu lat.

Domowe zwierzęta mogą być zagrożeniem dla naszych urządzeń elektronicznych. Z analiz SquareTrade, dostawcy planu ochrony urządzeń mobilnych, wynika, że zwierzęta domowe zniszczyły w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat ponad 1,7 mln urządzeń, co kosztowało (w związku z koniecznymi naprawami) przeszło 1 mld zł. Właściciele pupili w 13 krajach europejskich stracili w sumie ponad 8 milionów egzemplarzy różnego rodzaju sprzętu elektronicznego i wydali ponad 6 mld zł.

Według raportu, najczęstszą przyczyną zniszczeń urządzeń mobilnych przez zwierzęta jest pogryzienie (75 proc.), a ofiarami pupili zwykle są laptopy (50 proc.), smartfony (31 proc.) i tablety (19 proc.). Obecność psa i kota w domu zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków o 85 proc., a jeśli zwierzak śpi w łóżku właściciela, to rośnie ono o 38 proc. Co ciekawe – nadwaga zwierząt domowych to ryzyko zniszczeń urządzeń mobilnych większe aż o 119 proc.

„Z naszych badań wynika, że w niemal jednym na pięć gospodarstw domowych w Polsce pupile zniszczyły laptop, smartfon lub inne urządzenie mobilne – dwa razy więcej niż w Niemczech” – mówi Kevin Gillan, dyrektor zarządzający SquareTrade w Europie. „Oznacza to, że nasi pupile często robią sobie gryzak za kilkaset złotych z urządzenia, bez którego trudno nam funkcjonować.”

Badanie internetowe, na podstawie którego powstał raport, wykonano wśród ponad 16 tys. właścicieli psów i kotów w marcu 2015 r. w 13 krajach europejskich (Finlandia, Dania, Szwecja, Norwegia, Hiszpania, Włochy, Francja, Portugalia, Niemcy Austria, Polska, Belgia i Holandia). SquareTrade wykorzystało także zewnętrzne źródła danych: statystyki populacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (Departament Gospodarki i Spraw Społecznych) oraz dane z raportu Facts and Figures Europejskiej Federacji Producentów Żywności dla Zwierząt z 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ