Zaktualizować AutoMapę w nawigacji samochodowej? To nie jest trudne

Aktualizacja AutoMapy w popularnych nawigacjach PND nie jest drogą przez mękę. O ile będziemy przestrzegać kilku zasad. Oto nasz przewodnik szczególnie dla tych, którzy mają opory przed samodzielną aktualizacją programu i map. 

AutoMapa? Można rzec: ulubiony program nawigacyjny Polaków. I gdyby tylko polegać na szybkości reakcji piratów w udostępnianiu nielegalnych wersji z przysłowiową”witaminką” można śmiało twierdzić, że jest to lider. Już nie raz spotkałem się z sytuacją, że znani mi kierowcy mieli wcześniej nowszą piracką wersję niż ja oryginalną. Paradoks?

Niezależnie jednak od legalności pochodzenia wielu użytkowników AutoMapy łączy jedno: strach przed samodzielną aktualizacją. Zestaw wytłumaczeń znam już na pamięć: nie umiem, boję się popsuć, nie chcę narobić szkód w nawigacji, lepiej oddać znajomemu. Cóż, sam niekiedy pełnię rolę nadwornego aktualizatora. A to przecież nie jest takie trudne. Zresztą oceńcie sami jak dobrniecie do końca poradnika.

Żelazna zasada. Potrzebujemy komputera z dostępem do internetu. Cóż, mile widziany PC z Windows. I odwiedziny na stronie internetowej AutoMapy. Po to by bezpośrednio z niej pobrać plik z aktualną wersją programu. Ale pliku nie pobiera się ot tak: klikając tylko raz w link widoczny na głównej stronie. Wówczas pojawi się okno wyboru odpowiedniej wersji (Polska/ Europa). Klikając we właściwą pojawi się bowiem niewielki formularz do wypełnienia. Trzeba wpisać numer licencji oraz adres e-mail do którego przypisano numer licencji. Innymi słowy adres e-mail, jaki podawaliśmy podczas zarejestrowania kopii programu tuż po zakupie aplikacji lub nawigacji. Dane przydadzą się późnej jeszcze raz. Już po uruchomieniu pobranego programu do aktualizacji (tzw. instalator).

Po pobraniu programu i podłączeniu nawigacji do komputera (lub karty pamięci z zainstalowaną starszą wersją AutoMapy) wystarczy uruchomić aplikację. Proces aktualizacji jest łatwy do opanowania. Poniżej krok po kroku opisaliśmy proces aktualizacji.

1. Przygotujmy numer licencji (powinien być dołączony do opakowania nawigacji) oraz adres email który podano podczas rejestrowania programu.

2. Plik z aktualizacją pobieramy bezpośrednio ze strony automapa.pl.

3. Po pobraniu podłączamy do komputera nawigację lub kartę SD z nawigacji (jeśli na karcie znajduje się program i mapy)

4. Uruchamiamy pobrany plik (wystarczy na niego kliknąć dwa razy)

5. Po włączeniu programu do aktualizacji postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Wybieramy miejsce na którym ma być zainstalowany program (pamięć nawigacji lub karta pamięci), wskazujemy jaki obszar mapy ma być odswieżony i podajemy jeszcze raz numer licencji oraz przypisany do niego adres email.

6. Zależnie od wersji czekamy na skopiowanie plików na kartę lub do pamięci. W przypadku mapy Polski może to potrwać nie dłużej niż kilkanaście minut. Wersja Europa wymaga więcej cierpliwości ze względu na dużą ilość danych. Czas – nawet kilkadziesiąt minut.

AutoMapa: kilka prostych trików

By regularna aktualizacja nie sprawiała problemów. Oto kilka rad, które pozwolą uniknąć kłopotów i oszczędzić czas.

1. Jeśli to możliwe lepiej instalować program na karcie pamięci a nie do wbudowanej pamięci nawigacji. Kopiowanie plików na kartę trwa krócej niż do nawigacji połączonej przewodem USB.

2. Jeśli mapa i program znajdują się w pamięci nawigacji i można je przekopiować na kartę: trzeba przenieść numer licencji. Należy wówczas wysłać wiadomość do pomocy technicznej AutoMapy z prośbą o odblokowanie licencji celem przeniesienia z urządzenia na kartę.

3. Jeśli na co dzień używacie wersji Europa a rzadko wyjeżdżacie z kraju lepiej pobierać mapę Polski. Cały proces aktualizacji zajmie mniej czasu. W razie potrzeby zawsze można w dowolnej chwili pobrać cały pakiet map Europy. Pliki są cały czas dostępne na serwerze.

4. Popularne nawigacje samochodowe (PND) zwykle zawierają Windows CE 5.0 i 6.0. Jeśli mamy urządzenie starszej generacji z Windows CE 4.2 (np. Sony NV-U73T, Sony NV-92T, Medion 515T, AutoNavi 3000) to niestety nowe wersje AutoMapy nie będą działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *