Zasięg bezprzewodowego internetu jest zbyt mały w domu i jego najbliższym otoczeniu? Zamiast przestawić router w inne miejsce, można skorzystać z praktycznego dodatkowego urządzenia.

W przypadku domowej sieci Wi-Fi wiele czynników ma wpływ na zasięg bezprzewodowego internetu. Oprócz właściwego ustawienia routera (by wszystkie pomieszczenia znajdowały się w obszarze działania), istotne znaczenie ma także jakość sprzętu, wyposażenie domu (przeszkodą dla sygnału są np. płytki na ścianie czy lustra), a nawet elementy konstrukcji budynku (rury w ścianach, aluminiowe stelaże, itp.). Zdarza się, że nawet w obrębie domu występują miejsca, gdzie brakuje dostępu do internetu. Nie wspominając o możliwości skorzystania z sieci np. w przydomowym ogrodzie.

Jednym z najprostszych sposobów na poszerzenie zasięgu domowego internetu jest skorzystanie z urządzenia nazywanego wzmacniaczem lub repeaterem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Różnią się nie tylko ceną, ale także możliwościami. Zasadniczą różnicą jest szybkość bezprzewodowego transferu oraz pasmo częstotliwości sieci (2,4 GHz lub w wersji dual jeszcze 5 GHz). Dwuzakresowe urządzenia (praca w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz) polecane są tym użytkownikom, którzy korzystają z urządzeń różnych generacji. Starsze połączą się z WiFi w zakresie 2,4 GHz, a nowsze z 5 GHz, by skorzystać z szybszego transferu.

1. Wystarczy podłączyć wzmacniacz do gniazdka elektrycznego w takim miejscu domu, gdzie będzie jeszcze zasięg Wi-Fi z routera, a jednocześnie lokalizacja będzie optymalna dla rozszerzenia sieci na określone miejsce: np. ogród, czy inne pomieszczenia w budynku. Repeatery zwykle przeznaczone są do użytku wewnętrznego, co oznacza, że nie powinno ich się podłączać na zewnątrz.

2. Zwykle jednym z wymogów używania repeatera w domu jest korzystanie ze standardu szyfrowania domowej sieci przy użyciu standardu WPA lub WPA2 (w instrukcji routera należy sprawdzić czy takie szyfrowanie jest dostępne).

3. Zależnie od modelu wzmacniacza pierwsze połączenie z domową siecią Wi-Fi można nawiązać przy użyciu oprogramowania lub przeglądarki w domowym komputerze albo za pośrednictwem szybkiego połączenia WPS (szczegóły w instrukcji dołączonej do repeatera i routera). Procedura połączenia w trybie WPS jest prosta i szybsza – zależy jednak od możliwości obu łączonych urządzeń. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS we wzmacniaczu, a po chwili w routerze, by oba urządzenia połączyły się ze sobą automatycznie.

4. Początkowo w trakcie konfiguracji w domu będą dostępne dwie oddzielne sieci Wi-Fi (o różnych nazwach): generowana przez router oraz repeater. Po nawiązaniu połączenia pomiędzy repeaterem a domowym routerem, druga sieć powinna zniknąć. Tablet, laptop, smartfon czy inny sprzęt powinien już wykrywać wyłącznie jedną podstawową domową sieć Wi-Fi – tyle, że o poszerzonym zasięgu działania.

5. Konfiguracja wzmacniacza odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Wszelkie ustawienia można modyfikować łącząc się z adresem wskazanym w instrukcji obsługi wzmacniacza sygnału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ