Parkopedia opublikowała raport – 2017 Global Parking Index, w którym pod lupę wzięto ponad 50 milionów miejsc parkingowych znajdujących się w 6 500 miastach na terenie 75 krajów. To jedno z największych badań tego typu na świecie.

Z badania wynika, że najdrożej za dwie godziny parkingu kierowcy będą musieli zapłacić w Nowym Jorku i Sydney. Koszt postoju w centrum australijskiego miasta waha się w granicach 51 dolarów za dwie godziny, a w Nowym Jorku o 9 dolarów więcej (62$). Wśród 10 miast, w których za parking krótkoterminowy trzeba zapłacić najwięcej, znalazły się tylko dwa miasta spoza Australii i Ameryki. Są to Londyn i Tokyo. Aby pokazać skalę kontrastu pomiędzy Nowym Jorkiem, a europejskimi miastami, warto przytoczyć fakt, że w Niemczech za parking najwięcej zapłacimy w Monachium. Tam badane dwie godziny wahają się w granicach 5,59 dolarów. To plasuje niemieckie miasto na 90 miejscu.

W raporcie znalazło się także zestawienie opłat za parkowanie dobowe. W tej kategorii na pierwszym miejscu znalazło się Sydney, gdzie koszt parkingu w hotelu znajdującym się w centrum miasta to koszt 111 dolarów. Co ciekawe, klienci decydujący się na korzystanie z parkingu hotelowego, często płacą za niego więcej niż za sam pokój.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych najdrożej za parkowanie dobowe trzeba zapłacić ponownie w Nowym Jorku – 86 dolarów.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku parkingów długoterminowych. Pierwsze miejsce należy znowu do Nowego Jorku – 2000 dolarów za miesiąc, pozostałe do Londynu i Zurychu. Polskich miast w raporcie nie widać, widocznie na tle świata – nie jest tak drogo. Chociaż, jeśli wierzyć doniesieniom Wprost i Pulsu Biznesu, to już niedługo pierwsza godzina parkowania w centrach miast liczących powyżej 200 000 mieszkańców, może kosztować 9 zł. A to na pewno odbije się na pozycji Polski w przyszłorocznym rankingu. Link do raportu znajduje się tutaj.

Parkopedia to jeden z największych na świecie dostawców informacji o miejscach parkingowych oraz cenach, jakie należy uiścić za postój. Obecnie z contentu Parkopedii korzystają także tacy producenci jak: Audi, Apple, BMW, Coyote, Ford, Garmin, GM, Jaguar, Land Rover, Peugeot, Sygic, TomTom, Toyota czy Volvo.

W Polsce, mimo, że aplikacja Parkopedii jest dostępna i znajdują się w niej informacje o miejscach parkingowych, nie jest szczególnie popularna wśród kierowców. Sytuację tę jakiś czas temu postanowił wykorzystać poznański NaviExpert wypuszczając na rynek bezpłatną aplikację FindPark, która również pozwala na wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych. Niestety z tego przywileju mogą skorzystać jedynie posiadacze urządzeń mobilnych wyposażonych w system operacyjny Android.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSmart Home zmienia nawyki Polaków
Następny artykułRobisz przelew? Uważaj cyberprzestępcy podmieniają numery rachunków
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ