Według specjalistów Trend Micro, w 2018 roku cyberprzestępcy będą szukać nowych sposób na przejęcie i użycie urządzeń IoT do swoich celów. Będą oni skupiać się na wyszukiwaniu słabych punktów w oprogramowaniu oraz konfiguracji sprzętu podłączonego do sieci. 

Co istotne, IoT jest obszarem oferującym przestępcom ogromne możliwości nadużyć. Wielu producentów urządzeń zupełnie nie poświęca uwagi bezpieczeństwie, a za cel obiera pozycję lidera w branży czy możliwości bezpośredniej sprzedaży gotowego urządzenia. O tym, w jaki sposób przestępcy wykorzystają IoT i IIoT do ataków oraz przed jakimi wyzwaniami w 2018 roku stoją producenci urządzeń mówił Rik Ferguson, wiceprezes ds. badań dotyczących bezpieczeństwa w Trend Micro. Uważa on, że w tym roku z pewnością wzrośnie liczba ataków hakerskich na urządzenia Internetu Rzeczy (connected devices). Twierdzi, że poza tradycyjnym wykorzystaniem, tak jak przy botnetach Mirai czy Persinari i atakach DDoS, cyberprzestępcy będą szukali nowych sposobów na przejęcie urządzeń IoT. Może to nastąpić poprzez wykorzystywanie słabych punktów w samym urządzeniu, jego oprogramowaniu czy konfiguracji. Wszystko po to, by za pośrednictwem przejętych urządzeń, dokonywać kolejnych ataków. Internet of Things jest polem do nadużyć, a wielu producentów jeszcze nie poświęca wystarczającej uwagi na zabezpieczenia. A to błąd.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzopi.pl pozyskał 3 miliony złotych
Następny artykułTEST: Mercedes klasy V – ten samochód powinien być w każdej firmie
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ