Ursus C-385 – budowa i wykorzystanie

Ursus C-385 to ciągnik rolniczy, który pojawił się na rynku w celu obsłużenia dużych połaci ziemi. Należał do ciągników ciężkich i idealnie sprawdzał się w pracach rolniczych, transportowych oraz komunalnych. W roku 1962 Polsko-Czechosłowacki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciągników rozpoczął prace konstrukcyjne nad ciągnikiem ciężkim pod kierownictwem Czesława Sławskiego. Produkcja ciągnika Ursus C-385 była podzielona między Polskę, a Czechosłowację. Polscy specjaliści zajmowali się  wytwarzaniem tylnych mostów, podnośników hydraulicznych oraz nienapędzanej osi przedniej. Gotowe elementy wysyłane były do Czechosłowacji, gdzie dodatkowo dołączano skrzynię biegów, silnik z osprzętem, zbiornik paliwa oraz przednią oś napędzaną. W okazji wprowadzenia na rynek ciągnika Ursus C-385 w 1969 roku fabrykę odwiedził Władysław Gomułka (I Sekretarz PZPR) oraz Todor Żiwkow (bułgarski przywódca). W ciągu dwóch lat wyprodukowano ponad 1000 ciągników Ursus C-385.

Obecnie Ursus C-385 dostępny jest w wersji unowocześnionej, wyróżnia się bogatym wyposażeniem oraz niezwykłej mocy silnikiem. Chętnie korzystają z niego rolnicy, a także osoby prowadzące firmy komunalne i transportowe. W stosunku do swojego pierwowzoru nowoczesny Ursus C-385 posiada ulepszony silnik – Perkins EU IIIB, skrzynię przekładniową 12 x 12 z rewersem synchronizowanym, układ przeniesienia napędu 4 x 4, większy udźwig przenośnika około 3600 kg, wygodną kabinę czterosłupkową o doskonałej widoczności z uchylnym oknem w dachu, a także górny regulowany zaczep transportowy oraz zaczep rolniczy. W maszynie jedynie nie zmieniono prędkości maksymalnej, która już w pierwszym modelach była wystarczająca – 40km/h.

Dlaczego Ursus C-385 cieszył się dużą popularnością i nadal ma wielu zwolenników?

Nowoczesna technologia

Ursus C-385 to ciągnik przeznaczony do trudnych i wielorakich prac. Odznacza się prostą, a jednocześnie niezwykle funkcjonalną konstrukcją, która umożliwia wykonanie szybkich napraw i konserwacji. Na wyposażeniu ciągnika znajduje się czterocylindrowy silnik Perkins 854E-E34TA spełniający normę Stage IIIB i pozwalający osiągnąć wystarczającą prędkość (40 km/h). Ponadto umieszczono w nim turbodoładowaną jednostkę z chłodnicą powietrza, skrzynię Carraro 24×12 z Powershuttle (czyli rewers na żądanie z utrzymaniem dotychczasowej prędkości) i Power Shift oraz pełzające biegi. Dodatkowo właściciele Ursusa C-385 pozwolić sobie mogą na wybór różnych rodzajów kół, dzięki temu z łatwością dopasowują maszynę do rodzaju wykonywanej pracy.

Funkcjonalność i komfort

Ciągnik Ursus C-385 posiada bogate wyposażenie standardowe, które umożliwia wykorzystanie maszyny w najtrudniejszych warunkach. Tylni TUZ, zaczep transportowy etażowy i przedni, a także udźwig do 3600 kg to jedne z najcenniejszych atutów ciągnika. Dodatkową zaletą jest dwusekcyjny rozdzielacz, który opcjonalnie może mieć trzy sekcje oraz dodatkowo dwie kolejne z przodu. Ursus C-385 to maszyna, która umożliwia efektywną i komfortową pracę (wygodna kabina, dobra widoczność, mocne lampy i wiele innych).

Wygląd zewnętrzny

Ursus C-385 był wielokrotnie poddawany modernizacji, najnowsze modele są nie tylko niezwykle praktyczne, ale również odznaczają się modnym designem. Czterosłupowa kabina z uchylnym dachem oraz drapieżną linią maski pozwala na pełną kontrolę tego, co dzieje się wokół silnika i gwarantuje bezpieczną pracę. Osoby kierujące ciągnikiem Ursus C-385 czują, że mają władzę nad całym pojazdem, dzięki temu bez zawahań mogą wykonywać najbardziej dynamiczne ruchy. Wysoki komfort użyteczności ciągnika zapewniają również części do Ursusa takie, jak wygodny fotel, spryskiwacze, wycieraczki przednie i tylne oraz komplet reflektorów roboczych.

Naprawa ciągnika Ursus C-385

W razie jakichkolwiek awarii ciągnik Ursus C-385 natychmiast przerywa pracę i tym samym chroni użytkownika maszyny. Ergonomiczny projekt ciągnika pozwala na samodzielną i prostą naprawę awarii, jak również na bezproblemowe wykonywanie podstawowych zabiegów konserwujących.

Użytkownicy ciągnika Ursus C-385 mają łatwy dostęp do zamiennych części do Ursusa. Bogaty asortyment komponentów oferuje między innymi renomowany sklep internetowy TwojaZagroda.pl. Wszystkie części dostępne w sklepie są oryginalne i utrzymane w nienaruszonym stanie. Dodatkowo wiele części do Ursusa posiada gwarancję producenta, dzięki temu klient może zwrócić lub zareklamować zakupiony towar. Osoby zamawiające wybrane części do Ursusa C-385 mogą samodzielnie odebrać zamówienie lub zlecić jego dostarczenie pod wskazany adres.  Obsługa sklepu TwojaZagroda.pl doskonale rozumie potrzeby swoich nabywców, dlatego też oferuje przeróżne formy finansowania zakupów oraz liczne promocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *