Piszemy o tym od lat. Polacy chcą być coraz bardziej connected. Zwłaszcza na wakacjach. I mimo coraz niższych cen za transfer danych, nadal szukają miejsc oznaczonych „Free Wi-Fi”. Niestety nie wszyscy oferujący miejsca noclegowe to rozumieją.

Jak wynika z analizy HomeToGo.pl, internet jest ważnym kryterium wyboru apartamentu czy domku letniskowego dla 20 procent polskich turystów. Marta Górska, Project Manager HomeToGo.pl uważa, że w całej Europie odsetek obiektów wakacyjnych, które mają w swojej ofercie dostęp do internetu wynosi 65%. Polska jednak jest zdecydowanie wyżej w odniesieniu do średniej europejskiej, osiągając odstek 82%, jednak wciąż brakuje nam wiele do pierwszego miejsca w rankingu. Co ciekawe, niemal 100% dostępności Wi-Fi w miejscach zakwaterowania oferują takie kraje jak Mołdawia, Białoruś czy Ukraina.

Nocleg z Wi-Fi w Polsce. Najlepiej świętokrzyskie i lubelskie, Warszawa słabo

W Polsce, jeśli chodzi o możliwość skorzystania z bezprzewodowej sieci, najlepszy rezultat osiąga województwo świętokrzyskie i lubelskie w wynikiem 94%. W 9 na 10 przypadków Wi-Fi w pakiecie z miejscem noclegowym znajdzie się też w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim i dolnośląskim. Najmniej tego typu ofert zapewnia województwo zachodniopomorskie.

Analizując z kolei polskie miasta, to najgorzej pod tym względem wypada Warszawa. Jedynie 87% ofert ze stolicy ma Wi-Fi w pakiecie. Podobnie w innych popularnych miastach: Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań. Tutaj bezprzewodowy dostęp do internetu czeka na turystów w 4 na 5 ofertach wynajmu krótkoterminowego. Najlepiej pod tym względem wygląda Lublin i Bydgoszcz – osiągając pond 95%.

Skandynawia bez Wi-Fi

Internet w Szwecji i Finlandii to niemal luksus. Oferowany jest tylko w 45-47% miejsc, a w Danii i Norwegii w co drugim domku czy lokalu na wakacyjny wynajem. Zdecydowanie lepiej jest Holandii, Rosji, Rumunii, Słoweni i krajach bałkańskich – od 80 do 90%. Liderem w tym zakresie jest Białoruś, Ukraina czy Mołdawia.

Biorąc pod uwagę konkretne miasta, pokolenie Instagrama czy Snapchata najlepiej poczuje się w Rydze, Tallinie, Kijowie czy Moskwie. Tam 9 na 10 lokalizacji oferuje Wi-Fi. Podobnie Wiedeń, Budapeszt, Wilno czy Zagrzeb. Nieco gorzej (ponad 80%) wypada Londyn, Barcelona, Mediolan, Paryż, Amsterdam czy Rzym. Słabo jest w Bratysławie.

Biorąc pod uwagę rosnący udział Internet of Things w codziennym życiu, kwestią czasu jest aż powyższa sytuacja ulegnie zmianie. Póki co, na wakacyjny wyjazd warto wyposażyć się w tzw. przenośny internet. My się bez niego nie ruszamy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZobacz, jak wygląda praca w jednym z bardziej inteligentnych biurowców na świecie
Następny artykułCyberataki na urządzenia Internet of Things dopiero się zaczną
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ