Torfowiska stanowią zaledwie 3 proc. gruntów świata, jednak na ich terenach można odnaleźć dwa razy więcej węgla niż na wszystkich zalesionych terenach globu. Satelity mają podpowiadać, jak najefektywniej wykorzystywać te obszary.

Torfowiska poza tą niebagatelną zaletą, że są jednymi z najbogatszych w węgiel obszarów świata, stanowią również źródło wody pitnej oraz zapewniają schronienie wielu rzadkim i zagrożonym gatunkom zwierząt i roślin.

Ekosystemy działają najlepiej, gdy pozostają nienaruszone. Tyle teorii. W praktyce ich stan pogarsza się, wpływ na to mają – poza wykorzystywaniem przez człowieka – rosnąca emisja dwutlenku węgla oraz częste niekontrolowane pożary.

Firma Rezatec z Oxfordshire w Wielkiej Brytanii, wspierana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), ma zamiar za pośrednictwem projektu  „Peat spotter” udostępnić wszystkim właścicielom terenów, na których znajdują się torfowiska, łatwiejszy i tańszy sposób obliczania ich potencjalnej wartości ekonomicznej. Dzięki niemu prostsze stanie się monitorowanie wyników inwestycji oraz odnajdowanie sposobów na ochronę i zachowanie tych terenów w najlepszych dla ich rozwoju warunkach.

Zadanie to ma ułatwić mapowanie powierzchni oraz oszacowanie ilości węgla w nich zawartego. Aby było to możliwe, należy wykonać serię zdjęć satelitarnych, które będą wykorzystywane wraz z informacjami zgromadzonymi przez agentów terenowych za pomocą urządzeń przenośnych, do stworzenia odpowiednich planów.

Aplikacja udostępniana przez Rezateck zbiera informacje o wszystkich parametrach terenów, na których jest używana, a za pośrednictwem nawigacji satelitarnej dodaje koordynaty lokalizacyjne. Następnie wszystkie zgromadzone dane przesyłane są bezpośrednio do centralnego biura, gdzie poddaje się je analizie.

Rozwiązanie to znajdzie swoje zastosowanie i najlepiej sprawdzi się w przypadku rozległych terenów, których badanie w tradycyjny sposób byłoby o wiele bardziej kosztowne i nie w pełni skuteczne ze względu na niedostępność niektórych obszarów. W ramach mobilnej aplikacji na urządzenia udostępniane przez Rezatec, możliwa będzie również identyfikacja flory i fauny, monitorowanie granic obszarów torfowisk oraz przesyłanie zdjęć i ostrzeżeń dotyczących np. pożarów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWirtualna rzeczywistość z LG
Następny artykułRzuć kijek do selfie albo wynocha!
Żądny wiedzy. Chce być connected w każdym tego słowa znaczeniu i niezależnie od konsekwencji. Fan literatury fantasy, historii i motoryzacji. W życiu kieruje się nie tylko nawigacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ