W godzinach szczytu podróżujemy dwa razy dłużej. Najwięcej czasu stracimy w korkach w Stambule, Łodzi, Mexico City i Rio De Janeiro. Oto najnowszy raport TomTom o natężeniu ruchu drogowego na całym świecie.  

TomTom raz w roku publikuje raport, który zainteresuje nie tylko kierowców, ale także samorządy. Traffic Index to zestawienie najbardziej zatłoczonych miast na świecie. W tym roku Holendrzy przeanalizowali natężenie ruchu drogowego w 218 miastach na całym świecie (w oparciu o dane zarejestrowane w 2014 roku). Po raz pierwszy w jednym kompleksowym sprawozdaniu zawarto także miasta w Chinach, Rumunii, na Tajwanie, w Arabii Saudyjskiej, Singapurze, na Słowacji oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wśród aglomeracji nie zabrakło polskich miast. Są w czołówce. Niestety.

0924 TomTom Traffic Index Infographic_07

 

Z nowego zestawienia wynika, że czas podróży może się niemal dwukrotnie wydłużyć na skutek korków w godzinach szczytu. A szczególnie zatorów w okresach popołudniowych i wieczornych, w których każdy kierowca spędził średnio dodatkowe 100 godzin. TomTom twierdzi, że właśnie po południu i wieczorem w niemal wszystkich mocno zatłoczonych miastach można oczekiwać dwukrotnego wydłużenia czasu podróży.

Najgorzej mają podróżujący samochodami w Turcji. Stambuł jest bowiem najbardziej zatłoczoną aglomeracją w globalnym rankingu. Średni poziom zatłoczenia wynosi 58% (o tyle dłużej trwa podróż w porównaniu z jazdą w warunkach swobodnego przepływu ruchu drogowego). Zamiast 30-minutowej jazdy kierowców czeka ponad godzinna podróż w godzinach szczytu. W skali roku oznacza, że tracą aż 110 godzin na stanie w korkach.

0924 TomTom Traffic Index Infographic_07

Na drugim miejscu w gronie wszystkich miast ujętych w raporcie uplasowała się Łódź. Czas podróży jest porównywalny ze Stambułem, co daje rocznie dodatkowe 109 godzin stracone na postój w korkach. Innymi słowy w popołudniowym i wieczornym szczycie podróż przez Łódź potrwa ponad dwa razy dłużej w porównaniu z okresem, gdy występuje swobodny przepływ ruchu drogowego. Średni poziom zatłoczenia na łódzkich drogach wynosi aż 56%. Dla porównania w Warszawie i Krakowie ogólne średnie zatłoczenie wynosi odpowiednio 40% i 34%.

Warszawscy i krakowscy kierowcy pojadą zaś szybciej w swoich miastach niż ich łódzcy koledzy. Poziom opóźnienia dla Warszawy i Krakowa wynosi odpowiednio 75% i 69%. W globalnym rankingu wszystkich miast stolica Polski zajmuje 11 miejsce, a Kraków 34.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ