Czy na tradycyjnym domowym radiu można jeszcze zarobić? Czy jest to jeszcze perspektywiczny biznes? Sprawdziliśmy jedną z najnowszych inwestycji marki Kruger & Matz – radio FM z WiFi.

Twórcy marki Kruger & Matz są przekonani, że wciąż warto inwestować w niewielki sprzęt audio: tradycyjne odbiorniki radiowe z jakich korzysta wielu Polaków. W dobie powszechnego dostępu do internetu, radio analogowe zachowało jeszcze swoją pierwotną siłę. I nie powinno to dziwić. Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka.

Czy hybrydowy odbiornik radiowy ma sens?

Wydawać by się mogło, że rynek jest już nasycony. I nawet takie inwestycje jak wdrażanie cyfrowej radiofonii DAB przez Polskie Radio nie przyniosło wyraźnego ożywienia wśród dostawców sprzętu. Czy zatem na urządzenia typu Kruger & Matz KM0812, łączące radio internetowe z analogowym, jest miejsce na rynku? Wbrew pozorom – tak. W końcu stare odbiorniki kiedyś muszą wyzionąć ducha. Wówczas trzeba je wymienić na coś nowocześniejszego.

W Kruger & Matz wierzą, że zastępowanie starego sprzętu to szansa dla ich hybrydowej konstrukcji. Radio KM0812 o dość zachowawczym wyglądzie zostanie z pewnością docenione przez konserwatywnych klientów. A jednocześnie wydaje się przyszłościowym rozwiązaniem. Kiedy tylko znudzi się analogowy odbiornik FM, zawsze można wybrać opcję internetowych rozgłośni. Przynajmniej w teorii.

Połączenie z internetem? Nie takie proste

W praktyce trudno jednak uwierzyć, by najbardziej zagorzali zwolennicy fal FM poradzili sobie z konfiguracją połączenia WiFi i wyszukaniem stacji radiowych. Choć cała procedura nie jest zbyt skomplikowana, to jednak wymaga cierpliwości i czasu. Samo namierzenie dostępnych sieci WiFi przebiega dość gładko. Najbardziej niewygodne jest wprowadzanie klucza dostępu do sieci. Można tego uniknąć, korzystając z systemu łatwego parowania poprzez wciśnięcie przycisku WPS na routerze. O ile użytkownik ma do niego dostęp.

Kruger & Matz KM0812 potrafi więcej niż tylko wypełniać rolę prostego odbiornika radiowego. Urządzenie może także poprzez WiFi współpracować z serwerem UpnP. Pytanie, czy ktokolwiek z tej funkcjonalności skorzysta. Trzeba przygotować się na problemy z nawiązaniem połączenia i konfiguracją firewalla w komputerze z Windows, na którym zgromadzono pliki muzyczne. To dla wielu użytkowników może być barierą nie do pokonania. Może, ale nie musi.

Podsumowanie

Kruger & Matz to bez wątpienia radio nowocześniejsze niż wskazuje jego wygląd. Jest przykładem sprzętu, na który warto wymienić stary radioodbiornik u babci czy dziadka. Staną się oni wówczas connected jak nigdy wcześniej. Ale czy KM0812 warto postawić również we własnym domu ze smart TV, telewizyjną platformą cyfrową i nowoczesną wieżą audio? Z pewnością nie przyda się miłośnikom dobrego zestawu audio czy kina domowego. Chyba że na działce.

Plusy

+ satysfakcjonująca jakość dźwięku

+ bardzo bogaty wybór stacji radiowych z całego świata

+ kompaktowe rozmiary

+ funkcjonalność

+ niewielki zasilacz

+ możliwość odtwarzania muzyki z komputera w ramach UPnP

+ przystępna cena: ok. 300 zł

Minusy

– długi czas uruchamiania urządzenia

– niewygodne wpisywanie hasła

– obsługa wymaga przyzwyczajenia

– niewielkie przyciski mogą utrudnić obsługę osobom starszym

– brak gniazda USB i odtwarzania muzyki z pamięci flash

– urządzenie miewa problemy z wyszukaniem niektórych sieci WiFi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ