W dobie Internet of Things, wybór właściwej platformy IoT jest niesamowicie istotną decyzją w skali prowadzonego biznesu. Ma ona zarówno wpływ na dostarczane produkty lub usługi, ale również często na usługi świadczone przez klientów. Migracja na platformę, która nie spełnia potrzeb biznesowych, może cofnąć prowadzony biznes, narażając przy tym na niepotrzebne koszty. 

Dlatego tak ważne przy wyborze dostawcy platformy Internet of Things jest zwrócenie uwagi na potrzeby zarówno krótko-, ale przede wszystkim długoterminowe. Jeden z większych dostawców na świecie – firma Telit – na swoim blogu przygotowała kilka porad, ułatwiających dokonanie wyboru. Oto one:

  1. Skalowalność

Skalowalność staje się coraz ważniejsza wraz ze wzrostem liczby podłączonych urządzeń. Im ich więcej, tym bardziej jest to kosztowne i ryzykowne. Jeśli chcesz mieć możliwość kolekcjonowania danych zbieranych przez urządzenia, istotne jest znalezienie platformy, która poradzi sobie ze zwiększonym ich zakresem, zwłaszcza wówczas, gdy jest podłączanych do niej coraz więcej urządzeń.

Reasumując, potrzebna jest platforma, która zapewnia skalowalność przy optymalnej wydajności. Innymi słowy – powinna obsługiwać miliony urządzeń o różnych zastosowaniach i wymaganiach technologicznych. Oczywiście musi być przy tym niezawodna, eliminując możliwość utraty danych czy przerw w działaniu.

2. Zarządzanie urządzeniami

Oprócz skalowalności i wydajności, istotne jest również, by wybrana platforma IoT, oferowała możliwość zarządzania dużymi wolumenami podłączonych do niej urządzeń. Oznacza to m.in. dodawanie kolejnych urządzeń, szybką zmianę oprogramowania, zdalną aktualizację czy nieustanne monitorowanie wydajności i ich pracy. Co ważne, coraz częściej dostawcy różnorakich usług bazujących na IoT, np. telematyki czy smart home, potrzebują platform umożliwiających aktualizację oprogramowania jednocześnie na tysiącach urządzeń.

3. Elastyczny model danych

Każdy rodzaj podłączonego urządzenia jest unikalny i generuje różne rodzaje danych, co oznacza, że istnieje potrzeba uniwersalnego podejścia do danych przez dostawcę platformy IoT. Poszukaj więc takiego dostawcy, który oferuje elastyczny model danych, mogący obsługiwać różne technologie i co równie ważne, był na bieżąco z rosnącymi potrzebami w zakresie kolekcjonowania danych, bo one zmieniają się z każdym niemal miesiącem.

4. Bezpieczeństwo i prywatność

Rozważając różne platformy IoT, należy zastanowić się nad aspektem bezpieczeństwa dotyczącym zarówno obsługiwanych w przyszłości urządzeń produktów, ale również używanych przez nie protokołów komunikacyjnych i oczywiście danych generowanych przez urządzenia. Zwróćcie przede wszystkim uwagę na zabezpieczenia, które mogą chronić waszą sieć IoT na każdym poziomie przed wieloma zagrożeniami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Nie tylko najnowocześniejszej techniki szyfrowania są ważne dla bezpieczeństwa, ale jeśli chcesz mieć pewność, że platforma jest elastyczna – musi być również zgodna z przepisami prawa z zakresu bezpieczeństwa.

Niektóre z dostępnych funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem obejmują bezpieczną sieć, umożliwiającą przesyłanie danych za pomocą SSL czy TLS. To jednak nie wszystko. Należy szukać platform oferujących zarządzanie sesjami, czyli możliwość kontrolowania tego, jak i kiedy pracownicy logują się na platformę, a także delegowania uprawnień.

5. Dostęp do danych i analityka

Aby w pełni wykorzystać swoją inwestycję IoT, musisz mieć możliwość uzyskania dostępu do bogatych danych generowanych przez urządzenia. Wybierz taką platformę IoT, która ułatwia eksport i analizę danych zebranych z podłączonych urządzeń i rozwiązań. Zwróć uwagę na łatwy w użyciu interfejs do analityki i dostępu do danych.

6. Integracja Cloud-to-Cloud

Z pewnością będzie istniała potrzeba wyboru dostawcy platformy IoT, który pozwoli w łatwy sposób zintegrować się z usługami chmurowymi innych firm, z jakich korzystamy w danej chwili, bądź z których będziemy korzystać w przyszłości (np. różnej maści systemy CRM czy ERP). Wybór platformy IoT z integracją Cloud-to-Cloud gwarantuje, że procesy biznesowe nie zostaną przerwane i że będzie można podejmować różnego rodzaju decyzje w oparciu o dane generowane przez rozwiązania pracujące w chmurze.

7. Technologia na przyszłość

Jeśli interesuje Cię pełen zwrot z poniesionej inwestycji, ważny jest wybór platformy, która już dziś obsługiwała będzie technologię jutra. Nie ma oczywiście sposobu, by sprawdzić, jak dokładnie Twój dzisiejszy produkt będzie ewoluował i jakie dane będą Ci potrzebne w przyszłości. Większość platform IoT jest już zbudowana z myślą o możliwości radzenia sobie z takimi wyzwaniami, jak szybki wzrost czy globalna skalowalność.

Dostawcy platform pracują również nad zapewnieniem, że ich platformy są bezpieczne i zgodne z nowymi przepisami, w miarę ich pojawiania się. Praca z firmą, która jest bliska z rynkiem Internet of Things i stale pracuje nad wprowadzaniem innowacji w tej branży, da poczucie bezpieczeństwa, że Twoje przyszłe potrzebny zostaną w pełni zaspokojone. Nawet te, które jeszcze dzisiaj nie są znane.

Wybór właściwej platformy dla Internet of Things pomoże przede wszystkim uzyskać przewagę konkurencyjną nad firmami, które mają problemy z rozwijaniem własnej platformy IoT.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBerg Insight: Connected Care w Europie w latach 2016 – 2022
Następny artykułSopot postawił na NetStork
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ