Przewiduje się, że do roku 2050 na całym świecie będzie 277 milionów chorych na Alzheimera. Ponad ćwierć miliarda osób wymagających stałej opieki to wyzwanie, któremu sprostać może tylko nowoczesna technologia.

Liczba osób cierpiących na różne formy demencji będzie rosła w znacznym tempie. Szacuje się, że już dzisiaj na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tys. Polaków, z czego 150 tys. nie ma postawionej diagnozy. Lekarze twierdzą, że powodem szybko zwiększającej się grupy chorych jest starzenie się społeczeństwa i niedostateczna wiedza, uniemożliwiająca skuteczne leczenie. Co zatem zrobić, by zwłaszcza osoby, które znajdują się we wczesnym stadium nie były wykluczone z życia?

Alzheimer objawia się przede wszystkim zaburzeniami pamięci i stopniową utratą logicznego myślenia. U chorych występują trudności komunikacyjne, ale także związane z orientacją w terenie. I właśnie w tym obszarze z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, a w szczególności ta oparta o systemy nawigacji satelitarnej. Co ważne, często skutki demencji dotykają nie tylko samych chorych, ale także, a może nawet przede wszystkim, ich bliskich. Nie ma bowiem nic gorszego dla syna czy córki, jak świadomość faktu, że w każdej chwili rodzic może wyjść z domu i już do niego nie wrócić.

Pomoc dla chorego

Na całym świecie powstaje coraz więcej rozwiązań umożliwiających pomaganie osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera, ale także tym, które walczą z pierwszymi objawami demencji i potrzebują stałej opieki oraz kontroli. Celem tego typu usług jest zlokalizowanie osoby będącej w potrzebie, a następnie udzielenie jej natychmiastowej pomocy (o ile zachodzi taka konieczność). Zazwyczaj systemy te składają się z kilku elementów: nadajnika, w który wyposażony jest chory, infrastruktury operatora telekomunikacyjnego oraz służb ratunkowych, które pomogą w nagłych przypadkach.

Jak to działa?

  • Osoba chora nosi ze sobą urządzenie lokalizujące (np. specjalny zegarek, bransoletkę czy lokalizator wielkości pudełka od zapałek), które zdalnie komunikuje się z usługą i pozwala na zaalarmowanie opiekuna, np. o wyjściu podopiecznego poza obszar bezpieczny.
  • Opiekun zaalarmowany za pomocą SMS-a, e-maila czy wiadomości push z dedykowanych aplikacji mobilnych może na bieżąco zlokalizować osobę chorą poprzez internet (gdzie widzi monitorowanie urządzenia na mapie) lub wysyłając wiadomość SMS na specjalny numer.
  • W odpowiedzi opiekun otrzymuje (również SMS-em) ostatnią zarejestrowaną w urządzeniu lokalizację, która znacząco ułatwia odnalezienie zaginionej osoby.

Wzywanie pomocy

Część z urządzeń stosowanych do lokalizacji, posiada przycisk alarmowy SOS. Użycie go, jeśli nadający znajduje się w zasięgu sieci telefonii komórkowej, skutkuje wysłaniem powiadomienia alarmowego wraz z zarejestrowanym położeniem, np. do osób bliskich, opiekunów lub centrum ratunkowego. Wiedzą oni, gdzie szukać podopiecznego i jak udzielić mu pomocy.

W Polsce również mamy coraz więcej rozwiązań, w które możemy wyposażyć osobę chorą. Niestety, obecnie jesteśmy w przededniu ery mHealth, więc usługi z pogranicza telemedycyny nie działają jeszcze tak, jak powinny. (Będzie można o tym się przekonać podczas konferencji Connected Health, która już w grudniu w Warszawie.) Oznacza to, że oferując osobie przebywającej pod naszą opieką urządzenie GPS, w dużej mierze to my sami będziemy musieli monitorować to, gdzie przebywa, a nie będziemy mogli wykupić dedykowanego pakietu na przykład w ramach usług medycznych czy assistance. Jeszcze. Jednak, tak jak w przypadku dzieci, każdy rodzic odda wszystko, by wiedzieć czy jego pociecha jest bezpieczna, tak niemal każde dziecko kilkadziesiąt lat później zrobi wiele, by odwdzięczyć się tym samym. Dzięki rozwiązaniom takim jak GPS Life, GPS Guardian czy Opiekun GPS jest taka możliwość.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPracownicy tracą dziennie ok. 25 minut na poszukiwanie ważnych dokumentów
Następny artykuł7 sposobów na wykorzystanie dronów
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ