UNIMOT zaprezentował wczoraj projekt Tankuj24 – aplikacji mobilnej, dzięki której kierowcy będą mogli kupować paliwo taniej, a do tego płacąc za niego aplikacją mobilną.

Dzisiaj aplikacją możemy zapłacić już niemal za wszystko. Kino, pizzę, hotel czy różnego rodzaju usługi. Nie możemy jednak zakupić paliwa. Dzięki UNIMOT, polskiemu niezależnemu importerowi paliw – ma się to zmienić. Kiedy? Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2017. Wtedy to bowiem dla użytkowników ma zostać oddana aplikacja Tankuj24, która po pierwsze pozwoli porównać ceny paliw, po drugie kupić je z rabatem, a po trzecie zapłacić aplikacją, przy kasie na stacji pokazując jedynie otrzymany kod. Jak mówi jednak w rozmowie z Connected Life Magazine Adam Sikorski – Przewodniczący Rady Nadzorczej UNIMOT i zarazem pomysłodawca aplikacji – To dopiero początek. Nie wykluczamy, że na bazie tego rozwiązania powstaną w pełni automatyczne stacje paliw, obsługiwane jedynie urządzeniem mobilnym. Wtóruje mu Robert Brzozowski, Prezes Zarządu UNIMOT –Sprzedaż paliwa przez aplikację to po prostu otwarcie nowego kanału sprzedaży do klienta detalicznego, którego w Polsce jeszcze nie uruchomiono, a my chcemy być pierwszym podmiotem który to zrobi. Takie działania wpisują się w strategię rozwoju naszej grupy kapitałowej która zakłada inwestycje w nowoczesne technologie, które będą zmieniać dość konserwatywny rynek paliwowo energetyczny.

Szansa na rozwój dla stacji paliw

Aplikacja Tankuj24 to pomysł na wzrost biznesu dla stacji, które przystąpią do współpracy przy projekcie. Rozwiązanie ma być sposobem na zwiększenie liczby klientów kupujących paliwo, a tym samym zwiększony ruch na myjniach czy sklepach, które obecnie przynoszą często większe zyski niż samo paliwo. Na start projektu szczególnie wyczekują właściciele stacji niezrzeszonych w żadnej sieci, bowiem to oni mają największy problem z liczbą klientów. Liczą, że taka aplikacja po pierwsze mogłaby uwiarygodnić jakość sprzedawanego przez nich paliwa, a po drugie rozpromować w regionie.

To może się udać

Próby skutecznego informowania o cenach paliw podejmowało już wiele startupów. Cały czas próbuje Paliwko.pl, próbują aplikacje nawigacyjne czy serwisy, w których to kierowcy podają ceny paliw. Były już nawet takie pomysły, by przejeżdżające samochody robiły zdjęcia pylonów, na których widnieją ceny paliw, a następnie przesyłały je do aplikacji. Na pomysłach jednak się skończyło, a aktualizacja cen wciąż pozostaje wyzwaniem. UNIMOT chce to rozwiązać systemowo. Warunkiem przystąpienia do programu, ma być możliwość integracji z aplikacją, by ta sama, automatycznie aktualizowała ceny pobierając je z poszczególnych programów. Dzięki temu nie będzie dochodziło do przekłamań, ewentualnie takich sytuacji, że cena w aplikacji będzie niższa niż rzeczywistości.

Wszechogarniająca automatyzacja

Nie można oprzeć się wrażeniu, że pomysł UNIMOT to pierwszy krok do automatyzacji stacji paliw. Kolejnym będą stacje nie wymagające obsługi kasowej, a następnym pojawienie się na nich sklepów wyposażonych jedynie w elektronikę umożliwiającą przeprowadzenie sprawnej transakcji. Gastronomia póki co może się temu oprzeć i dopóki będziemy chcieli zjeść żurek czy hot doga czynnik ludzki będzie potrzebny. Chociaż…. Bosch już zaprezentował inteligentne fabryki, w których to podstawowe czynności wykonują roboty, więc wszystko przed nami. Także na stacjach benzynowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBiznes na hejcie w sieci
Następny artykułToaleta dla transseksualistów
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ