Czy zamknąłeś okno, bo pada? Wyłączyłeś żelazko? Zgasiłeś na pewno światło w łazience? W 2017 roku tych pytań można uniknąć, a jeszcze za kilka lat każde dziecko na podobne pytanie odpowie w stylu Sylwusia, syna Adama z popularnego Dnia Świra – „Tato, no co Ty…”

Automatyka domowa zaczyna w końcu święcić triumfy. Jak szacuje Berg Insight, mimo, że europejski rynek rozwija się znacznie słabiej od amerykańskiego, to i tak do końca 2020 roku w Europie ma być prawie 45 milionów inteligentnych mieszkań/domów. Brakuje badań dotyczących tylko i wyłącznie polskiego rynku, jednak chociażby takie projekty jak gliwickiej Apa Group z deweloperem Profbud (sprzedaż mieszkań wyposażonych w elementy domu inteligentnego), pozwalają sądzić, że rozwiązania z zakresu smart home wchodzą w kolejną fazę sprzedaży. Potwierdza to również w rozmowie z Connected Life Magazine Magdalena Woźniak, odpowiedzialna za marketing w firmie Wiśniowski, twierdząc, że obecnie promowane rozwiązanie SmartConnected (sterowanie smartfonem drzwiami i bramami) sprzedaje się doskonale.

Dzięki coraz powszechniej stosowanym narzędziom z zakresu internetu rzeczy, tylko od wyobraźni dostawców zależy, czym jeszcze możemy sterować za pomocą smartfona – bramy, drzwi, oświetlenie, nagłośnienie, domowe agd, ogrzewanie, telewizja, video, itd.). Kiedyś uśmiech na ustach wywoływała możliwość zapalenia lub zgaszenia światła w drugim pokoju, dziś możemy to zrobić z drugiego końca świata. I o ile jeszcze jakiś czas temu, było to traktowane w kategoriach gadżetów, obecnie rozwiązania proponowane chociażby przez rodzime Fibaro udowadniają, że mogą znacznie uprościć życie, a na pewno zredukować do minimum poziom niepotrzebnego stresu, wywołanego np. faktem dotyczącym niepewności związanej z pozostawieniem niewyłączonego żelazka.

Kto nie ma w głowie, ten ma…….. w smartfonie

Popularne przysłowie zaczyna tracić sens w dzisiejszych czasach. Jak się okazuje bowiem, to czego zapomnieliśmy zrobić wychodząc z domu, można dokończyć będąc już na przykład w biurze. Bez obawy, że niewyłączone żelazko spowoduje pożar czy zostawione zapalone światło na czas urlopu, znacznie obciąży domowy budżet. Jak podają analitycy z Berg Insight, sam europejski rynek smart home ma być wart do 2020 roku prawie 13 miliardów euro. Jednak to Amerykanie są najbardziej zaawansowanym pod tym względem społeczeństwem, gdyż tam szacunki wynoszą aż ponad 21 miliardów euro. Między innymi z tego właśnie powodu, swoją szansę na podbój kieszeni mieszkańców Stanów Zjednoczonych widzi poznańskie Fibaro, mocno angażując się tamtejszy rynek.

O tym, że nasze dzieci nie będą znały potrzeby chodzenia do pobliskiego sklepu po żarówki, to niemal pewne jak dwa razy dwa. Inteligentne żarówki mają żywotność ponad 10 lat. Przynajmniej tak zapewniąją producenci. A jak okres wymiany będzie się już zbliżał, z pewnością aplikacja poinformuje o tym użytkownika, oferując odpowiednie rabaty na zakup nowych. Tak właśnie automatyka domowa będzie zmieniała nawyki współczesnych konsumentów. I o ile wciąż problemem jest sprzedaż świeżego pieczywa na przykład w maszynach vendingowych umiejscowionych na osiedlach, tak z czasem otwieranie/zamykanie okien, ręczne ustawianie klimatyzacji czy zakup kostek do zmywarki w sklepach czy marketach – z pewnością zostanie wyeliminowany przez inteligentne rozwiązania z zakresu Internet of Things. Rewolucja w obrębie czynności życiowych już się rozpoczęła. A hasło #żyjinteligentnie, to nie tylko slogan magazynu Connected Life. To idea, którą mniej lub bardziej świadomie wdrażają dostawcy smart home.

Smart Home na targach IoT Poland Show

Rozwiązania z zakresu Domu Inteligentnego pojawią się podczas pierwszych w Polsce targów Internet of Things. W dniach 14-15 grudnia zostanie stworzona specjalne strefa Smart Home, podczas której dostawcy będą prezentowali swoje produkty i usługi. Już dziś zachęcamy do wpisania tej daty w swój kalendarz, bowiem na dwa grudniowe dni Warszawa zamieni się w stolicę Internet of Things. Więcej szczegółów już na http://iotpolandshow.pl

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł41 milionów systemów alarmowych ma Europa i Ameryka Północna
Następny artykułZa dwie godziny parkingu kierowcy najwięcej zapłacą w Nowym Jorku
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ