Smart City to idea polegająca na wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mają na celu wspomóc środowisko, wygenerować oszczędności lub usprawnić funkcjonowanie miast oraz jego mieszkańców. Aby jednak miasto było inteligentne, należy każdy pojedynczy system miejski połączyć z głównym centrum sterowania, tak aby można było zarządzać całym miastem w sposób kompleksowy.

Sterując w przemyślany sposób zarówno inteligentnymi systemami transportowymi, wodociągami czy oświetleniem, może być taniej i sprawniej. Jednak, aby do takich wniosków dochodzić, należy na smart city spoglądać jako na całość, a nie wdrażać jego poszczególne elementy, nadając przy tym każdej spółce miejskiej odrębe uprawnienia.

– Obecnie brak jest prawnych narzędzi do konsolidowania spółek miejskich w jeden podmiot, który mógłby zawierać umowy o dostawę mediów i który mógłby zarządzać wszystkimi miejskimi systemami. By polskie miasta były naprawdę smart, należy znaleźć rozwiązanie tego problemu, które nie będzie ingerować w ich stan prawny, ale pozwoli na wspólną administrację – mówił Artur Pollak, Prezes APA Group podczas IV edycji Smart City Forum w Warszawie.

Jak twierdzą eksperci Polacy są otwarci na nowe technologie i ochoczo z nich korzystają. Widać to po sukcesie nowoczesnych rozwiązań finansowych – od korzystania z kart zbliżeniowych po płatności smartfonem. Entuzjastycznie są też przyjmowane nowinki oparte na technologiach GSM. Polacy chcą i potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań. A dotychczasowe doświadczenia we wdrażaniu idei Smart City na świecie dowodzą, że jest to skuteczne rozwiązanie. Miasta Erkrath oraz Stutensee w Niemczech zainwestowały w inteligentne oświetlenie w technologii LED – dzięki temu udało się uzyskać oszczędności rzędu 60-70 proc. w rocznym zużyciu energii elektrycznej na oświetlenie miejskie. Dobre doświadczenia we wprowadzaniu inteligentnych rozwiązań ma również Bukareszt. Wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportowego w czasie roku skróciło czas podróży prywatnych uczestników ruchu drogowego o 20 proc., zmniejszyło czas podróży za pomocą transportu publicznego o 59 proc. przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitej emisji CO2 o 10 proc. W Polsce pierwsze realizacje idei Smart City mają za sobą Warszawa, Rzeszów, Wrocław, a do tego nurtu dołączają kolejne samorządy.

– Rozmowa z samorządami pokazuje, że jest ogromne zapotrzebowanie na wiedzę i technologie w skupiskach miejskich. W Polsce istnieje wiele realizacji, w których widać początki wykorzystywania Big Data/Smart City. Jednak jak na razie projekty te są realizowane bez podejścia systemowego, tzn. ekscytujemy się osiągnieciami lokalnymi, nie patrząc jak rozwiązać narastające problemy społeczne i ekonomiczne w sposób bardziej uniwersalny mówił Artur Pollak.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkanowanie 3D ocali zabytki
Następny artykułDo czego przydają się skanery 3D w kopalniach?
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ