Jak będzie wyglądała przyszłość  smart city, kiedy to inteligentne samochody będą same wyszukiwać miejsca parkingowe, zajmować je, a po wezwaniu za pomocą aplikacji mobilnej wracać do właściciela czekającego przed budynkiem?  Na to pytanie odpowiedzieć starają się Daimler, Bosch i car2go, rozpoczynające wspólny projekt.

Twórcy nowego systemu parkowania twierdzą, że będzie to rewolucja w dotychczasowym procesie pozostawiania aut. Kierowcę wyręczy bowiem pojazd. Do jego zadań będzie należało wyszukanie wolnego miejsca, samodzielne zajęcie go, a po wezwaniu przez kierowcę – opuszczenie postoju i dojechanie dokładnie tam, skąd właściciel wezwał auto.

Działania takie będą możliwe dzięki inteligentnej infrastrukturze parkingów oraz systemom kontroli pojazdów przygotowanym przez firmę Bosch połączonym z czujnikami na pokładach Mercedesów. W dopracowaniu projektu ma pomóc wiedza ekspertów z car2go, odpowiedzialnych za program carsharingu. Technologia umożliwić ma automatyczne manewrowanie na odpowiednio wyposażonych parkingach.

Najlepszym zastosowaniem dla systemów samodzielnego parkowania wydaje się ich użycie w przypadku wypożyczalni samochodów. Scenariusz jest prosty: smartfon służy do rezerwacji auta poprzez aplikację car2go. W momencie, kiedy użytkownik będzie gotów do odebrania pojazdu ze specjalnej strefy parkingowej, auto zjawi się przy nim automatycznie i będzie on mógł rozpocząć podróż. Zwrot samochodu polegać ma na odstawieniu auta w obszar zwany „drop-zone” (strefa zrzutu) i wybraniu odpowiedniej funkcji w aplikacji, dzięki czemu samochód sam wróci na odpowiednie, wolne miejsce parkingowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ