Kupno biletu lotniczego tuż przed podróżą, spłata raty kredytu czy uregulowanie rachunku za energię elektryczną w ostatniej chwili, zakup prezentu w dniu urodzin… Brzmi znajomo? Nic dziwnego, bo chyba każdemu zdarza się zostawić coś na ostatni moment. Ratunkiem w takich chwilach mogą być przelewy natychmiastowe online.

Jeśli pilnowanie terminów płatności lub planowanie wydatków z wyprzedzeniem nie należy do waszych mocnych stron, przydałoby wam się zapewne jakieś „koło ratunkowe”. coraz częściej są nim szybkie przelewy online. Z tegorocznego badania „Wizerunku polskiego sektora bankowego”, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR, wiadomo, że tego typu transakcję przynajmniej raz zlecił już co piąty klient banków działających w Polsce.

Przelewy natychmiastowe obecne są na polskim rynku usług bankowych stosunkowo krótko, ale z każdym miesiącem cieszą się rosnącą popularnością. Według danych Krajowej Izby Rozliczniowej (KIR), w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. klienci banków zlecili w systemie Express Elixir ponad 1 mln przelewów na ponad 4,7 mld zł. We wrześniu br. łączna wartość transakcji rozliczonych od początku funkcjonowania Express Elixir (czerwiec 2012 r.), wyniosła prawie 11 mld zł. Rosnąca popularność usługi wynika m.in. z faktu, że ten rodzaj transakcji spełnia podstawowe wymagania współczesnych konsumentów w stosunku do przelewów: mają one być szybkie i bezpieczne. Takie opinie wyraziło odpowiednio 32 proc. i 25 proc. respondentów, biorących udział w badaniu wizerunku polskiego rynku bankowego.

„Oczekiwania klientów odnośnie jakości usług, w tym także przelewów, są pochodną zmieniającego się stylu życia i ewolucji nawyków konsumenckich. Dysponując niemal nieograniczonym dostępem do internetu, wiele codziennych czynności wykonujemy w trybie online i tego samego oczekujemy od technologii związanych z płatnościami” – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowej w KIR.

Jak wykazało badanie, klienci banków zlecając przelew natychmiastowy przede wszystkim cenią sobie pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji i pewność, że przekazywane środki znajdą się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach (23 proc. respondentów).

W jakich sytuacjach szczególnie chętnie wykorzystuje się funkcjonalność przelewów natychmiastowych?

  1. Spłata raty kredytu lub regulowanie rachunku. Przelew natychmiastowy może okazać się „wyjściem awaryjnym” w momencie, gdy zbliża się ostatni dzień spłaty zadłużenia na karcie kredytowej lub raty kredytu hipotecznego, a taką sytuację uświadomimy sobie np. w okresie przerwy świątecznej lub w piątkowy wieczór, kiedy to zlecony przelew standardowy zrealizowany zostanie dopiero w poniedziałek.
  1. Opłaty związane z wyjazdami. Według danych zebranych przez portal Travelplanet.pl, aż 56 proc. osób planujących urlopy, kupuje wycieczki w biurach podróży w ostatniej chwili. Przelew natychmiastowy pozwala na szybkie opłacenie zarezerwowanego na moment wyjazdu, dzięki czemu można skupić się na przygotowaniach do zbliżającej się podróży. Podobnie rzecz ma się z rezerwacją biletu lotniczego. Popularne portale internetowe, oferujące przeloty w atrakcyjnych cenach dają do wyboru różne formy płatności – jeśli nie chcemy ryzykować utraty niepowtarzalnej okazji, warto dokonać zapłaty możliwie szybko. 
  1. Transakcje biznesowe. Z przelewów natychmiastowych korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale również firmy. Dzięki możliwości płacenia praktycznie w czasie rzeczywistym, przedsiębiorcy otrzymali narzędzie, które nie tylko ułatwia dotrzymywanie terminów zobowiązań wobec kontrahentów, ale także wspiera zarządzanie płynnością finansową firmy. Natychmiastowa zapłata za zamówione towary lub usługi pozwala na przyspieszenie procesu realizacji zamówienia po stronie dostawcy.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomódl się za prezydenta i panią premier przez internet
Następny artykułDrony ostrzegą o atakach rekinów
Żądny wiedzy. Chce być connected w każdym tego słowa znaczeniu i niezależnie od konsekwencji. Fan literatury fantasy, historii i motoryzacji. W życiu kieruje się nie tylko nawigacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ