Bayerische Motoren Werke (BMW) ma już 100 lat. Z tej okazji bawarscy projektanci postanowili przedstawić światu wizję motoryzacyjnego jutra. Jak będzie wyglądał trasnport przyszłości?

Życzenia z okazji stulecia BMW składali marce z Monachium wszyscy. Nawet Mercedes. Konkurent ze Stuttgartu nie mógł jednak powstrzymać się od zaznaczenia faktu starszeństwa pojazdów spod znaku gwiazdy. Ciekawe, jak specjaliści z Mercedesa odgryzą się BMW za projekt VISION 100, czyli naszpikowane elektroniką i nowoczesne w każdym calu studyjne auto, będące zapowiedzią rozwiązań planowanych na najbliższe lata.

By odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądała mobilność przyszłości, projektanci niemieckiej marki wygenreowali futurystyczny scenariusz z jasną wizją: przemieszczanie nie musi wiązać się z jakimkolwiek wysiłkiem, a rozwiązania z tego zakresu powinny być kompleksowo dostępne i dostosowane do preferencji każdego klienta.

Według BMW żaden naukowiec, polityk, ani strateg ekonomiczny nie potrafi przewidzieć, co zdarzy się w ciągu najbliższych 100 lat. Jednak marka analizując różne czynniki postanowiła sama odnieść się do tego, jak będzie wyglądało życie w przyszłości. Skupiła się przy tym na głównych kwestiach, które będą miały wpływ na człowieka, życie codzienne i pracę.

Mobilność ma różne oblicza

Szybki rozrost metropolii stanowi zasadniczą cechę zmian dotyczących przemieszczania się. Eksperci szacują, że w roku 2050 ponad 75 proc. Europejczyków i prawie 90 proc. Amerykanów będzie żyć w miastach, w związku z czym rosnąć ma również ich potrzeba większej indywidualności. Na tej właśnie podstawie BMW twierdzi, że transport jednostkowy będzie niezwykle istotny.

Już dziś w niektórych przypadkach samo posiadanie samochodu nie jest wystarczające, aby w dostateczny sposób zaspokoić zmieniającą się podstawową potrzebę mobilności i spełnić związane z nią oczekiwania. Duże natężenie ruchu, brak parkingów lub zakaz jazdy z powodu zanieczyszczenia środowiska, to tylko kilka przykładów barier dotyczących przemieszczania się, które należy rozwiązać w obszarach miejskich. W związku z tym w lipcu 2015 roku, do pracy przystąpiło centrum kompetencji BMW Group „Mobilność w mieście”. Utworzony na potrzeby tego projektu zespół ekspertów we współpracy z miastami i wszystkimi zainteresowanymi stronami opracowuje koncepcje przyszłej mobilności na obszarach miejskich.

Specjaliści z BMW zauważają, że ludzie chcą mieć dostęp do odpowiedniego środka przemieszczania się i to w każdej sytuacji. Nowe koncepcje współdzielenia samochodow, takie jak DriveNow lub bikesharing działaja już w dużych miastach, ale idealne połączenie zapewni dopiero odpowiednia oferta spinająca wszystkie obszary, ponieważ zmiana środka transportu jest często kłopotliwa. Multimodalne wyznaczanie trasy przedstawione po raz pierwszy w BMW i3 proponuje, zależnie od sytuacji, przesiadki na środki transportu publicznego. Automatyczne systemy rezerwacji i jednolite systemy płatności oferują dziś rozwiązania na niektórych obszarach, ale nie współdziałają w sposób idealny.

Równocześnie rosną wymagania jakościowe dotyczące mobilności. Ponieważ czas w przyszłości stanie się jednym z najdroższych zasobów, sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B zyska na znaczeniu. Transport będzie musiał odbywać się możliwie jak najskuteczniej, najbezpieczniej, w sposób zapewniający relaks, ciekawe przeżycia, towarzystwo lub też warunki do pracy lub snu.

Technologia i cyfryzacja. Komunikacja sieciowa stanie się oczywista

Bawarscy futuryści zakładają, że w najbliższej dekadzie przemysł motoryzacyjny zmieni się bardziej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Kluczową rolę odegra w tym cyfryzacja. Komunikacja sieciowa pojazdów z otaczającym je środowiskiem (tak jak V2X), automatyczna wymiana informacji pośród uczestników ruchu (np. Car2Car) oraz połączenie inteligentnych pojazdów ze zindywidualizowanymi usługami mobilnościowymi (związanymi z przemieszczaniem się) stanowią ogromny potencjał gospodarczy z wielkimi korzyściami dla społeczeństwa.

Samochody autonomiczne, o których tak wiele mówi się już dziś, niosą ze sobą wiele wyzwań technicznych, ale równocześnie są doskonałą okazją, by zrewolucjonizować mobilność. W przyszłości radość z jazdy będzie określana także przez pryzmat odciążenia kierowcy przez automatyzację. Wraz z tym krokiem, oprócz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znacząco wzeośnie również komfort i wydajność jazdy. Sposoby poruszania się w miastach przyszłości to temat rzeka. Rozwiązania z tym związane zaprezentowane zostaną podczas konferencji Mobilność w Smart City, która już w maju 2017 roku, a także na grudniowych targach Internet of Things – Connected Life Poland.

Ten artykuł najpierw został opublikowany w numerze styczeń/luty 2017 Connected Life Magazine. Chcesz jako pierwszy otrzymywać go na biurko? Zamów prenumeratę: http://clcg.pl/kup-magazyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ