Rynek Internetu Rzeczy w Polsce rozwija się dynamicznie. Według najnowszych badań International Data Corporation (IDC), wartość polskiego rynku IoT podwoi się z 1,5 mld dol. w 2014 r. do 3,1 mld dol. w 2018 r.

Każdy z rynkowych obszarów Internetu Rzeczy ma swoją własną dynamikę wzrostu. Największą kategorią IoT w Polsce będzie rynek rozwiązań do monitoringu floty – jego wartość sięgnie 379 mln dol. w 2018 r. Kolejne znaczące kategorie to inteligentne sieci energetyczne, działalność wytwórcza oraz zarządzanie zasobami produkcyjnymi. Wśród nich najszybciej rozwijającą się będą inteligentne urządzenia domowe ze skumulowaną roczną stopą wzrostu na poziomie 46 proc. w latach 2014-2018. Bardzo szybko będzie też rósł obszar inteligentnych samochodów, cyfrowych ofert sklepowych oraz inteligentnych budynków.

„Rynek IoT w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie i stwarza duże możliwości nie tylko na rynku IT, ale również w innych sektorach” – tłumaczy Jarek Smulski, Research Manager w IDC Poland. „Transformacja przemysłu, administracji i gospodarstw domowych za sprawą Internetu Rzeczy dopiero się zaczyna, ale już teraz stwarza wiele okazji biznesowych. Firmy działające na tym rynku powinny jednak pamiętać, że potencjał, który tkwi w IoT nie jest równomierny. Niektóre obszary rozwijają się bardzo szybko, inne znacznie wolniej ze względu na bariery regulacyjne, opór obecnych liderów rynkowych albo po prostu niedojrzałość rozwiązań technologicznych”.

IDC definiuje IoT, jako sieć złożoną z jednoznacznie identyfikowalnych punktów końcowych („rzeczy”), które komunikują się bez udziału człowieka z wykorzystaniem łączności IP. Według IDC Internet Rzeczy obejmuje złożony ekosystem technologii, w tym moduły/urządzenia, środki łączności, platformy konstruowane specjalnie pod kątem IoT, pamięci masowe, serwery, oprogramowanie analityczne, usługi IT oraz zabezpieczenia. Ponieważ w definicji autonomiczna łączność jest kluczową cechą, prognoza dotycząca rozwoju Internet Rzeczy nie uwzględnia smartfonów, tabletów czy komputerów PC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ