Według Berg Insight europejski rynek Smart Home do 2020 roku ma być wart ponad 12 miliardów euro. Co istotne – prognozy dotyczą jedynie obszaru domów inteligetnych, nie wspominając o innym dużym, jeśli nie większym rynku – automatyki budynkowej (biura, warsztaty, sklepy, galerie handlowe, fabryki).

Wraz z rozwojem Internet of Things obserwujemy z jednej strony zanikanie i automatyzację pewnych zawodów (obsługa klienta), a z drugiej powstawanie zupełnie nowych. Przykładem tej drugiej grupy jest instalator automatyki budynkowej.

Coraz więcej osób i firm decyduje się na rozwiązania z zakresu smart. Jednak sam zakup to dopiero początek drogi. I nawet jeśli producent czy integrator oferuje swojego instalatora, to bardzo często, by taki system działał efektywnie i realizował zamierzone cele, należy z nim pracować i dokonywać analiz w sposób systematyczny. Wielce prawdopodobne jest, że sami użytkownicy nie będą chcieli tego robić i chętnie wyoutsourcują tego typu czynności do specjalistów. Co więcej – inteligentnych urządzeń będzie przybywać i wyzwaniem będzie ich połączenie, by współpracowały ze sobą tak, jak chciałby tego użytkownik.

I podobnie jak ma to miejsce w przypadku flot samochodowych i systemów monitoringu gps, których głównym zadaniem jest generowanie oszczędności wynikających z zużycia paliwa i eksploatacji samochodów, tak z czasem pojawią się specjaliści, którzy będą oferować oszczędności, poprzez bardziej optymalne zarządzanie gospodarstwem domowym.

Wskazówka zatem dla wszystkich tych, którzy znudzeni pracą w korporacjach szukają pomysłu na własny biznes. Warto pomyśleć o coraz bardziej rosnącym segmencie automatyki budynkowej i zacząć w nim się specjalizować. A zjawisko przenikania się branż (connected cars i smart home, mHealth i smart home) zwiastuje jedynie jeszcze większy z czasem popyt na opisywane powyżej usługi. Ktoś tym wszystkim będzie musiał zarządzać. I z pewnością nie będą to roboty.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNetflix poleca telewizory Samsunga
Następny artykułMorawiecki: chciałbym zrobić z cybersecurity naszą nową narodową kompetencję
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ