Efektywność energetyczna połączona z rozwiązaniami proekologicznymi to trend, który będzie dominował w smart city. Systemy zarządzania energią, oświetleniem, inteligentne systemy kontroli ruchu drogowego – to wszystko ma sprawić, że sprostamy wyzwaniu urbanizacji i będziemy mogli mieszkać w bardziej przyjaznych i czystych miastach. Gdzie w Polsce inwestuje się w takie rozwiązania?

Mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami oraz wodna, to obszary, w które inwestują polskie miasta, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska i mieszkańców. Władze samorządowe widzą w tych inwestycjach również przyszłe oszczędności. Oto kilka przykładów ośrodków, które realizują takie działania.

Lublin

Miasto zainwestowało w rozwiązania w zakresie mobilności zrównoważonej. Główną osią jest elektryczny transport publiczny w postaci trolejbusów, które funkcjonują w Lublinie nieprzerwanie od 1953 r. Dzięki inwestycjom miasto zyska 26,4 km nowych tras dla trolejbusów, co znacząco zmniejszy udział pojazdów spalinowych. Ponadto Lublin wprowadził system wypożyczania rowerów publicznych, a także kompleksową i aktywną komunikację ze społeczeństwem, w tym szeroki zakres działań edukacyjnych i informacyjno-promocyjnych. Elektryczny transport oraz sieć punktów ładowania są elementem budującym inteligentny system energetyczny w miastach.

„Niewątpliwie taki transport przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, jak również emituje od 10 do 15 dB mniej hałasu niż tradycyjne auta. To pokazuje, że warto jest inwestować w takie rozwiązania” – mówi Anna Nowak-Jaworska, wiceprezes Pionu Partnerów i Dystrybucji w Schneider Electric Polska.

Gdańsk

Od kilku lat celem władz miasta jest znaczna redukcja zużycia energii poprzez zaangażowanie w renowację starszych budynków. Ponadto władze inwestują w efektywne energetycznie obiekty, takie jak Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. W Gdańsku powstaje także efektywna energetycznie szkoła. Zainstalowane zostaną w niej inteligentne systemy do zarządzania energią i komfortem cieplnym, które pomogą zwiększyć efektywność energetyczną obiektu, jak również uzyskać większe oszczędności.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy władze miejskie zainwestowały w system oświetlenia ulicznego LED oraz czujniki mierzące ruch uliczny. Miasto wymieni 7309 lamp za kwotę ponad 22 mln zł. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć wydatki na prąd o 30-40 proc. Dodatkowo przy słupach oświetleniowych znajdą się czujniki, mające mierzyć natężenie ruchu drogowego i dostosowywać oświetlenie do niego. Przy intensywnym natężeniu ruchu, oprawy LED-owe będą świecić na maksymalnym pułapie, natomiast gdy ruch się zmniejszy, zmaleje też moc światła, a co za tym idzie – pobór prądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ