Badanie Grupy ING wykazało, że Polacy wyprzedzają mieszkańców reszty europejskich krajów w korzystaniu z bankowości mobilnej. Możemy pochwalić się także największym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej sektorem fintech, którego wartość szacuje się na 856 milionów euro. 

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla biznesowych graczy z całego świata. Zaledwie miesiąc temu dostawca indeksów, należący do grupy London Stock Exchange – FTSE Russell, zadecydował o nadaniu Polsce statusu rynku rozwiniętego. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który znalazł się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych​ r​ynków.

Paradoksalnie, dzięki temu polski sektor bankowy mógł przeskoczyć pewne archaiczne już rozwiązania stosowane na zachodzie i od dawna proponuje klientom innowacyjne na skalę światową produkty i usługi. Dlatego dla Polaków takie usługi jak bankowość mobilna czy płatności zbliżeniowe są ​​zupełnie​​ oczywiste ​i ​​naturalne ​​- ​​​mówi ​​Karol ​​Pogorzelski,​​ ekonomista ​I​NG ​​Banku ​​Śląskiego.

Wyniki badania ​Finansowego Barometru ING potwierdzają naturalność tych rozwiązań w oczach Polaków – aż 65% badanych deklaruje, że skorzystało chociaż raz z bankowości mobilnej. Pod tym względem Polacy wyprzedzają mieszkańców wszystkich europejskich krajów, które wzięły udział w badaniu m.in. Niemcy (38%), Francja (57%), Wielka Brytania (57%) czy Hiszpania (64%). Bardziej aktywni od Polaków okazali się tylko Turcy (80%). ​Po raz kolejny potwierdza się, że Polacy należą do najnowocześniejszych społeczeństw w Europie, jeśli chodzi o adopcję nowych rozwiązań w finansach osobistych. Smartfon stał się prawdziwym mobilnym centrum dowodzenia pieniędzmi Polaków. Za jego pomocą sprawdzamy stan konta i historię transakcji, opłacamy rachunki i dokonujemy innych przelewów​​–​t​wierdzi ​​Pogorzelski.

Przekonanie Polaków do płatności mobilnych podkreśla także częstotliwość, z jaką z nich korzystają – zaledwie pół roku po uruchomieniu usługi, ING Bank Śląski odnotował ponad milion transakcji zbliżeniowych smartfonem. Do zaprojektowania płatności zbliżeniowych ING wykorzystało technologię HCE (Host Card Emulation), która nie wymaga dostępu do internetu ani umowy z operatorem telefonii komórkowej podczas płatności. ​W ING współpracujemy z fintechami, aby wypracować rozwiązania, które przyczyniają się do zwiększenia jakości usług i produktów oferowanych klientom. Otwarcie na podmioty z zewnątrz to idea, która przyświeca nam od lat. Dla nas jest to możliwość szybkiego skorzystania z już istniejących rozwiązań technologicznych-​mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, jeden ze speakerów Impact fintech’17, który wystąpi na scenie ​​głównej ​​na ​​początku ​​drugiego ​​dnia ​​kongresu.

Mobilne płatności będą tylko jednym z wielu aspektów przyszłości finansów poruszanych w czasie Impact fintech’17. Uczestnicy kongresu będą rozmawiać również na temat: cyber-bezpieczeństwa, zmian w regulacjach prawnych, e-commerce, innowacyjnych rozwiązań w branży ubezpieczeniowej, inwestycji, rosnącej popularności korporacyjnych funduszy VC, zastosowanie sztucznej inteligencji w finansach oraz rewolucji w bankowości. Wspólnym mianownikiem wyboru zagadnień poruszanych w czasie tegorocznego kongresu, a jednocześnie czynnikiem intensyfikującym owe przemiany w branży finansowej, jest dążenie do zapewnienia jak najlepszej obsługi klienta. Przykładem takich zmian w sektorze bankowości jest chociażby niedawna inwestycja ING Banku Śląskiego w czeski startup Twisto. ING dostrzegł w nim naśladowcę szwedzkiej Klarny, która w kilka lat przerodziła się w potężny bank. Twisto wyróżnia się unikalną umiejętnością automatycznego analizowania wiarygodności klienta​​ po ​​śladach ​i​nformacji, ​j​akie ​​zostawia ​​on ​​po ​​sobie ​​w ​​sieci.

Nawiązanie strategicznego partnerstwa z Twisto jest dowodem na zaangażowanie ING w rozwój nowoczesnych rozwiązań dla firm w obszarze e-commerce. Inwestycja w podmiot oferujący usługę odroczonych płatności to równocześnie realizacja naszej strategii dostarczania innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na nowe potrzeby klientów. Sukces Twisto na czeskim rynku jest potwierdzeniem nie tylko kompetencji zespołu, ale także dobrego rozpoznania potrzeb dzisiejszych konsumentów -​ powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego, który będzie obecny pierwszego dnia Impact fintech’17, w środę 6 grudnia. Także Michal Šmída z Twisto przyjedzie ​​do ​​Katowic, ​​aby ​​zaprezentować​​ swoje ​i​nnowacyjne ​r​ozwiązania ​​na ​​Startup ​​Arenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ