24 kwietnia 2017 to ważna data w życiu polskiego kierowcy. Otóż tego dnia została oddana do użytku publicznego usługa pozwalająca na sprawdzanie online liczby punktów karnych. Jest to funkcjonalność, o której marzyli niemal wszyscy posiadający uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zainteresowanie usługą „sprawdź swoje punkty karne” zaskoczyło nawet samo Ministerstwo Cyfryzacji. Zresztą liczby mówią same za siebie: ponad 170 tys. kierowców sprawdziło stan swojego konta punktowego online. Do tego obywatele założyli prawie 70 tys. nowych Profili Zaufanych (eGO). A to wszystko w zaledwie cztery dni od uruchomienia usługi.

Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji – wpływ na tak duże zainteresowanie ma prostota i doświadczenie użytkownika. My dołożylibyśmy jeszcze do tego fakt, że chyba od dawna polscy urzędnicy nie trafili tak mocno w potrzeby społeczeństwa. I to jest najważniejszym faktorem sukcesu w tym wypadku.

Warto wspomnieć, że obecna funkcjonalność to dopiero pierwszy etap Programu CEPIK 2.0. W przyszłym roku funkcjonalność ma zostać wzbogacona m.in. o możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach czy uprawnieniach do kierowania nimi.

Ciemna strona smart government

Wraz z pojawieniem się usługi oferowanej za pośrednictwem portalu obywatel.gov.pl, wyrosły w sieci również jak grzyby po deszczu inne strony, które w zamian za udostępnienie danych osobowych kierowców, bądź wniesienie nawet opłaty, oferują również podobną możliwość. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed tego typu stronami, stanowczo stwierdzając, że mogą to być próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMercedes zgarnia AutomotiveINNOVATIONS Award 2017
Następny artykułNormalizacja dla Smart Cities
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ