Podczas targów European Utility Week, firma Phoenix Systems zaprezentowała nową wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS, dostosowaną do najnowszych mikrokontrolerów, używanych do budowy urządzeń Internetu Rzeczy.

Te mikrokontrolery, zrealizowane w technologii 40nm oferują olbrzymią moc obliczeniową przy bardzo niskim poborze energii. Jednak wykorzystanie ich potencjału wymaga, podobnie jak w przypadku komputerów i urządzeń mobilnych, użycia systemu operacyjnego. Phoenix-RTOS to jedyny system operacyjny do takich zastosowań, zapewniający zaawansowane środowisko dla działania aplikacji i dzięki temu pozwalający na znaczne skrócenie czasu projektowania i wdrażania nowych urządzeń.

Według danych Juniper Research, liczba podłączonych do sieci urządzeń w ramach IoT w ciągu najbliższych 5 lat osiągnie poziom 46 miliardów. Otwiera to nowe możliwości biznesowe, zarówno dla producentów sprzętu, jak i oprogramowania. Istotą budowy nowych urządzeń będzie przeniesienie funkcjonalności realizowanych dotychczas za pomocą sprzętu do oprogramowania. Nowoczesne i tanie mikrokontrolery o dużej mocy obliczeniowej wprowadzane właśnie na rynek oraz system operacyjny Phoenix-RTOS stanowią odpowiedź na nowe podejście do projektowania urządzeń.

Zaczęło się w 1999 roku

Prace nad systemem operacyjnym Phoenix-RTOS zapoczątkowano w roku 1999 na Politechnice Warszawskiej, a w roku 2011 rozpoczęto jego komercjalizację. Wersja druga systemu została szeroko rozpowszechniona na rynku. System wykorzystywany jest obecnie w inteligentnych licznikach energii i koncentratorach danych, m.in. używanych w sieci Energa-Operator, jednego z największych dystrybutorów energii w Polsce oraz w inteligentnych gazomierzach.  Nową, trzecią wersję systemu Phoenix-RTOS można było zobaczyć na odbywających się w Amsterdamie targach European Utility Week w październiku bieżącego roku.

Obecnie trwają̨ prace nad przygotowaniem systemu Phoenix-RTOS do zastosowań lotniczych (m. in. w  dronach), co wiąże się z przejściem rygorystycznych procesów certyfikacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ