Poranek 9-tego listopada 2017 roku był dla niektórych niezwykle gorący, mimo jesiennej aury. Właśnie wtedy wiele stron i usług przestało działać. Stało się tak za sprawą olbrzymiej awarii OVH. Jednocześnie jednak warto zwrócić uwagę na rozwój OVH – to największy europejski gracz na rynku usług w chmurze, który ma apetyt na jeszcze więcej.

W wyniku awarii nie działały takie strony jak biedronka.pl, jakdojade.pl, pkp.pl czy kwejk.pl. Sytuacja została opanowana po kilku godzinach. Za awarią stały dwa niezależne od siebie incydenty w centrach danych OVH w Strasburgu i Roubaix.

W centrum danych w Strasburgu doświadczono problemów z energią elektryczną, mimo posiadania systemów zapasowych, które zawiodły. Natomiast w Roubaix gdzie znajduje się, aż 7 centrów danych i siedziba firmy wystąpił problem z siecią światłowodową. Niekorzystny zbieg okoliczności sprawił, że część zasobów sieciowych nie była dostępna przez ponad 3 godziny.

O przyczynach awarii i ich rozwiązaniu wypowiedział się sam CEO Octave Klaba, który także przeprosił wszystkich klientów i użytkowników za zaistniałą sytuację. Niestety mimo wielu systemów zabezpieczeń, rozwiązań mających zapewnić backup, takie sytuacje się zdarzają i zapewne zdarzać się będą.

Awaria OVH nastąpiła niedługo po OVH Summit, dorocznej konferencji organizowanej przez firmę w Paryżu dla partnerów i dziennikarzy, podczas której prezentowane są najnowsze osiągnięcia firmy oraz dalsze plany. Założeniem OVH jest dojście w szybkim tempie do pozycji globalnego lidera usług cloud. Pozycja zobowiązuje, dlatego w trakcie wydarzenia ogłoszono inicjatywę Open Cloud Fundation, czyli porozumienie firm z branży usług w chmurze, na rzecz zapewnienia otwartych i bezpiecznych rozwiązań. Inicjatywa ma ułatwić możliwość zmiany dostawcy, kompatybilność danych czy ochronę danych.

OVH udostępniło trzy nowe marki OVHcloud, OVHspirit oraz OVHmarket. Pierwsza ma zapewnić firmom elestyczne rozwiązania do chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, druga adresowana jest głównie do start-upów chcących wykorzystywać serwery dedykowane OVH i VPS OVH, natomiast OVHmarket to rozwiązanie pozwalające na automatyczną konfigurację urządzeń i przydzielanie im zasobów. OVH zapowiedziało także zaoferowanie funkcji superkomputera NVIDIA DGX-1 w formie usługi. Firma nie zwalnia tempa, jeśli chodzi o budowę kolejnych centrów danych. Obecnie jest ich 27, ale wkrótce ma być aż 50 i to na całym świecie. Prężnie rozwijany jest oddział amerykański, gdzie OVH chce konkurować z takimi gigantami jak Amazon.

Francuzi są doskonałym przykładem ewolucji zachodzącej na rynku usług sieciowych. Współcześnie nie wystarczy oferować jedynie przestrzeni hostingowej. OVH śmiało patrzy w stronę rozwiązań powiązanych z IoT, 5G, już dziś do własnych celów wykorzystuje AI i uczenie maszynowe, a zapewne wkrótce zaoferuje odpowiednie usługi dla swoich klientów. Przy okazji ostatnia awaria pokazuje, jak ważnym graczem na rynku usług jest OVH, a plany są jeszcze większe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ