Kaspersky poinformował o nawiązaniu współpracy z grupą Nornickel, której efektem ma być współpraca w sferze bezpieczeństwa informacji. Celem partnerstwa jest stworzenie wszechstronnego systemu ochrony sieci korporacyjnych i przemysłowych, jak również integracja najnowocześniejszych technologii w celu zwalczania cyberzagrożeń i zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa jednej z największych na świecie firm z branży wydobywczej i metalurgicznej.

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują środowiska przemysłowe oraz elementy infrastruktury krytycznej. Według zespołu Kaspersky Lab odpowiedzialnego za reagowanie na incydenty komputerowe w zakresie przemysłowych systemów sterowania (ICS CERT), przez ostatnie trzy miesiące co trzeci komputer PC na świecie wchodzący w skład infrastruktury przemysłowej był narażony na cyberzagrożenia. Próby infekcji były dokonywane zarówno w sposób bezpośredni, jak i za pośrednictwem sieci korporacyjnych.

Wyprzedzić cyberatak

W przypadku współpracy Kaspersky z Nornickel, oprócz wykorzystywania zasobów technologicznych, takich jak wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa dla infrastruktur przemysłowych, strony zamierzają aktywnie rozwijać i stosować analitykę zagrożeń oraz usługi szkoleniowe. Podejście to pomoże rozpoznawać zagrożenia z wyprzedzeniem, przewidywać nowe trendy ataków i minimalizować wpływ czynnika ludzkiego, który powoduje znaczący odsetek korporacyjnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Globalne doświadczenie firmy Kaspersky Lab zostanie wykorzystane podczas rozwoju systemów bezpieczeństwa informacji oraz standardów korporacyjnych w celu zabezpieczenia procesów produkcyjnych firmy Nornickel.

O tym, jak ważna jest inwestycja w cyberbezpieczeństwo mówi, Władysław Gausmianow, wiceprezes i członek zarządu Nornickel: Nornickel to zdywersyfikowany konglomerat przemysłowy, do którego należą przedsiębiorstwa z sektora górniczego i geologicznego, metalurgicznego, energetycznego oraz transportowego. Zakłócenie jednego z tych łańcuchów produkcyjnych mogłoby spowodować poważne szkody materialne i straty związane z reputacją. Jako jedna z największych organizacji przemysłowych na świecie, inwestujemy w cyberbezpieczeństwo, zdając sobie sprawę, jak istotne jest to dzisiaj dla przyszłego rozwoju .

Wtóruje mu Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, tłumacząc, że cyberzagrożenia dla środowisk przemysłowych zasadniczo różnią się od tradycyjnych zagrożeń „biurowych” pod względem skali potencjalnych konsekwencji: mogą być naprawdę destrukcyjne. Co więcej, ochrona systemów przemysłowych wymaga innego podejścia – takiego, w którym jednym z najwyższych priorytetów jest utrzymanie integralności i ciągłości procesu produkcyjnego. Wszelkie zakłócenie technologii operacyjnej może prowadzić do przerwania produkcji, awarii sprzętu i spowodować ogromne straty lub, co gorsze, katastrofę przemysłową.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCyberataki na urządzenia Internet of Things dopiero się zaczną
Następny artykułDzień bez samochodu w dobie sharing economy
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ