Służbowe oraz prywatne smartfony w trakcie wyjazdów i konferencji potrafią rozładowywać się w błyskawicznym tempie. Jedynym ratunkiem jest odpowiedni powerbank. Czym kierować się przy wyborze tego typu urządzenia, aby służyło długo i nie uszkodził telefonu lub tabletu?

Powerbanki w ostatnich latach stały się narzędziem powszechnie używanym przez właścicieli smartfonów i tabletów. Są chętnie rozdawanym gadżetem podczas wielu wydarzeń – spotkań, konferencji, szkoleń i wyjazdów służbowych. Większość produkowanych masowo jest niestety niskiej jakości. Dlatego użytkownicy powinni wiedzieć, że nie wszystkie są bezpieczne dla ładowanych sprzętów. Mogą uszkadzać baterie urządzeń mobilnych oraz szybko tracą swoje właściwości. By cieszyć się dobrym produktem, warto zainwestować w odpowiedni powerbank. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które warunkują jego jakość i przydatność.

  1. Przemyśl swoje potrzeby

Planując zakup powerbanku użytkownicy w pierwszej kolejności powinni zastanowić się, w jakich okolicznościach będą używać tego urządzenia. Istotne znaczenie ma, czy będzie wykorzystywane codziennie – aby tylko nieco podładować telefon lub tablet, czy też ma towarzyszyć w podróży, gdzie użytkownik może przez kilka dni nie mieć dostępu do prądu. Ważne jest również, jakie produkty będą ładowane za pomocą powerbanku. W przypadku tabletu korzystniejszy będzie zakup produktu zapewniającego zasilanie na poziomie 2A. Dla mniejszych urządzeń wystarczy natomiast 1A. Należy również wziąć pod uwagę to, czy gadżet będzie narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub mechaniczne uszkodzenia. Ma to miało kluczowe znaczenie dla wyboru obudowy (np. wzmacnianej czy wodoodpornej).

  1. Dostosuj pojemność

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru powerbanku jest pojemność mierzona w „mahach”. I wcale nie chodzi o prędkość, a o wartość wyrażaną w miliamperogodzinach. Warto ją uwzględnić mając na uwadze dokładnie określone potrzeby. Modele różnią się znacznie: od 2000 mAh do wartości nawet dziesięciokrotnie większej. Jeśli ktoś zamierza używać urządzenia jedynie do zasilenia np. telefonu na kilkadziesiąt minut, wystarczy minimalna pojemność. Gdy dla użytkownika znaczenie ma całkowite naładowanie sprzętu mobilnego, warto poważnie rozważyć znacznie większe powerbanki.

Trzeba pamiętać też, że urządzenia te wykazują straty energii, co oznacza, że podanej przez producenta pojemności nie da się w prosty sposób przeliczyć na liczbę możliwych naładowań. Przykładowo, posiadanie smartfona z baterią 2200 mAh i powerbanku o takiej samej pojemności wcale nie oznacza, że uda się całkowicie naładować telefon. Straty zależą w dużej mierze od jakości. Tanie, o sporej licznie mAh powerbanki notują spadki pojemności rzędu nawet 50-60 proc. Przy sprzętach od sprawdzonych producentów wartości te wynoszą najczęściej ok. 10-15 proc.

  1. Waga vs. pojemność

Duża pojemność powerbanku oznacza nie tylko możliwość kilkukrotnego ładowania elektronicznych gadżetów. Parametr ten wpływa znacząco na wagę i rozmiar urządzenia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy zakupie produktów zabieranych w podróż. Jest to istotne szczególnie przy długich, pieszych wędrówkach lub pakowaniu bagażu podręcznego, gdy każdy gram ma znaczenie.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Kluczowe przy wyborze powerbanku jest to, jakie znaczenie dla producenta ma bezpieczeństwo ładowanych urządzeń. Ważne jest, aby wybrany produkt posiadał zabezpieczenie przed zwarciem, przeładowaniem, przegrzaniem, a także zbyt wysokim lub niskim napięciem. Tego typu rozwiązań zazwyczaj brakuje w tanich, niskiej jakości powerbankach. Może to nie tylko znacząco skrócić ich żywotność, lecz także negatywnie wpłynąć na działanie ładowanych sprzętów.

  1. Uniwersalność ma znaczenie

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są możliwości korzystania z produktu. Warto wybrać urządzenia, które posiadają najbardziej popularne na świecie złącza microUSB i USB – pozwoli to na korzystanie z powerbanku bez konieczności sięgania po adapter. Znaczenie ma również liczba portów.

„Kupując powerbank o większej pojemności warto zdecydować się na taki, który posiada dwa złącza USB. Pozwoli to na ładowanie dwóch urządzeń elektronicznych jednocześnie. Jest to szczególnie ważne, gdy obydwu rozładowanych sprzętów potrzebujemy możliwie najszybciej” – zauważa Agnieszka Medoń z GP Battery Polska.

  1. (Nie)przydatne dodatki nie powinny wpływać na decyzję

Producenci powerbanków niekiedy starają się uatrakcyjnić gadżety, wmontowując w nie różnego rodzaju dodatkowe funkcje –  latarki, wyświetlacze LED czy nawet kalkulatory. Najczęściej służą one jednak odwróceniu uwagi od niskiej jakości. Sprawdzeni wytwórcy zazwyczaj wybierają bardziej minimalistyczną formę. Jedyną dodatkową funkcją, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze powerbanku, jest wskaźnik poziomu naładowania.

  1. Cena a jakość

W serwisach aukcyjnych można znaleźć wiele niezwykle tanich urządzeń o dużej pojemności. Nie można jednak dać się nabrać – za niską ceną idzie zwykle słaba jakość. Takie powerbanki zazwyczaj zużywają się zaskakująco szybko, w skrajnych przypadkach mogą również doprowadzić do zniszczenia ładowanych sprzętów. Dlatego też warto szukać okazji i znajdować produkty sprawdzonych producentów w możliwie najkorzystniejszych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ