Rozwój trendu inteligentnych przedmiotów wymusza na całym sektorze teleinformatycznym projektowanie nowych rozwiązań i zwiększanie wydajności sieci, by umożliwiały coraz szybsze przesyłanie danych na wielu nośnikach. Inteligentny dom, biuro, miasto potrzebują bowiem odpowiedniej infrastruktury.

Według „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego za rok 2014” Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w ubiegłym roku obszar związany z internetem wzrósł o 11,5 proc. osiągając wartość 5,1 mld zł. Rosnącą popularnością cieszą się większe przepustowości łącza. W 2014 r. 21,5 proc. polskich użytkowników posiadało internet o prędkości od 30 Mb/s do 100 Mb/s.

Według UKE rosnący rynek sieci jest odpowiedzią m.in. na rozwój trendu Internetu Rzeczy. Operatorzy przygotowują się na zwiększającą się liczbę inteligentnych urządzeń, inwestując w sieci szkieletowe i połączenia z ostatnią milą. Za Oceanem w branży telekomunikacyjnej trwają już prace nad specjalnym protokołem IP dedykowanym środowisku smart home.

Firma Gartner prognozuje, że w 2020 roku liczba urządzeń tworzących Internet Rzeczy osiągnie liczbę 25 miliardów. Zmieni to oblicze cyfrowego biznesu. W sektorze start-upów widać już wiele praktycznych pomysłów na wykorzystanie inteligentnych czujników i przedmiotów w rozwoju biznesu, poprawie funkcjonowania miast i udogodnień automatyki domowej. Właśnie zakończył się pierwszy etap programu inkubacyjnego Challenge Up, który wyłonił 12 najciekawszych start-upów z obszaru IoT. Innowacyjne rozwiązania proponowane przez firmy mają zastosowanie w obszarach inteligentnego domu, monitoringu zdrowia, automatyzacji przemysłu, przestrzeni publicznej, a także zarządzania siecią inteligentnych urządzeń i łączenia ich z systemami IT. Warto wspomnieć, że dwa z wyróżnionych start-upów: Ifinity i OORT to polskie projekty.

Amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Kalifornii przekroczyli ograniczenia przesyłania danych wiązką światłowodu. Zwiększyli niemal 20-krotnie szybkość przesyłania sygnału na odległość ok. 7,5 tys. mil bez konieczności elektrycznego wspomagania. Polscy badacze również testują przepustowość łączy. Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej stworzyli przełącznik optyczny wewnątrz światłowodu. Zdaniem naukowców pozwoli to na znaczne (nawet stukrotne) zwiększenie prędkości przesyłania danych.

„Oba eksperymenty naukowe pokazały jak duże są możliwości zwiększania prędkości światłowodów. Przyszłością Internetu stacjonarnego jest technologia FTTX. Światłowód jest najtrwalszym medium transmisyjnym i daje możliwość rozbudowy w celu osiągania większej przepustowości łącza, a to niezwykle ważne przy zwiększającej się liczbie urządzeń podłączanych do sieci. Infrastruktura sieciowa musi udźwignąć rozwój trendów IT jak Internet Rzeczy i Big Data. Zmieniają się oczekiwania internautów, którzy chcą mieć dostęp do najnowszych usług. To wymusza zmiany i ciągły rozwój całego sektora ICT” – mówi Arkadiusz Bonik z SEEV, operatora internetu światłowodowego dla biznesu.

Rosnący rynek Internetu Rzeczy w perspektywie nadchodzących lat może okazać się silnym rynkiem zbytu dla branży telekomunikacyjnej. Portal Telecoms.com przeprowadził badanie wśród amerykańskich telekomów na temat rynku IoT. Większość operatorów biorących udział w badaniu zadeklarowała, że w ciągu najbliższych 5 latach będzie w stanie wyodrębnić przychody z sektora Internetu Rzeczy.

W raporcie „B2B 2015: The future role of telcos in ICT markets” eksperci firmy badawczej McKinsey prognozują, że zmieniający się dynamiczne rynek dla biznesu (B2B) wymusza zacieśnianie współpracy między firmami IT a telekomami m.in. w tworzeniu i integracji środowiska teleinformatycznego dla nowych usług i aplikacji. Ważną rolę będą odgrywać również trendy Big Data i cloud computing. Telekomy będą musiały inwestować w infrastrukturę i wraz z rosnącą liczbą danych zwiększać możliwości swoich sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ