Polak potrafi. Także w kwestii smart city, czego dowodem są inteligentne budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE, 14 proc. polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 17 proc. stanowiły inwestycje w inteligentne systemy budynkowe, a zaledwie 6 proc. w inteligentne systemy zarządzania energią.

Tymczasem, jak informuje firma Schneider Electric, budynki generują obecnie 40 proc. globalnej konsumpcji energii, a w niedalekiej przyszłości będzie to aż 60 proc. Z tego względu konieczne są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatyki w budynkach, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i realne oszczędności. Szczególnie ważne jest przy tym zachowanie komfortu i wygody korzystania z nich przez użytkowników.

nospr_01

Czym jest smart budynek? Za przykład posłużyć mogą Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Budynek Narodowej Orkiestry to obiekt posiadający 116 pomieszczeń, salę koncertową zdolną pomieścić 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych. Spełnienie tych kryteriów wymagało wdrożenia zupełnie innych procedur sterowania.

nospr_03

Automatyka zapewniła bardzo dokładną regulację przepływów powietrza. Całym obiektem zarządza system BMS (Building Managemenet System), który pozwala na utrzymanie szczególnych warunków środowiskowych, co było też dużym wyzwaniem przy realizacji przedsięwzięcia. System monitoruje zużycie mediów, przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii oraz kontroluje powietrze, w tym stężenie CO2. Podstawowym narzędziem obsługi technicznej w tym obiekcie jest rozwiązanie SmartStruxture Solution. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów nawet do 30 proc. Sam budynek został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów Tomasza Koniora, który określił obiekt mianem domu dla muzyki. Analogiczne rozwiązania zastosowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarządza również kontrolą dostępu do budynku.

„W budynku Narodowej Orkiestry zastosowaliśmy ponad 5000 punktów BMW, a w Centrum Kongresowym ponad 7000. To obrazuje skalę zaawansowania obu konstrukcji” – opowiada Waldemar Perkowski, prezes firmy Coral odpowiedzialnej za realizację projektów.

Inteligentne miasta to również systemy IT i fizyczna infrastruktura, która zapewnia stabilność działającym w mieście systemom. Odpowiedni system monitoringu środowiska serwerowego, chłodzenia przy wykorzystaniu wody lodowej i klimatyzacji pomieszczeń serwerowych jak również zastosowanie zasilania gwarantowanego, to główne elementy, które tworzą nową jakość funkcjonowania centrów danych. Dodatkowo zrealizowane centrum jest laboratorium, gdzie testowane są urządzenia produkowane przez firmę.

„Miasta inwestują jedynie w pojedyncze systemy. Aby mówić o zwiększeniu efektywności i sprostaniu stojącym przed nimi wyzwaniom, potrzeba szerokich inwestycji we wszystkich pięciu obszarach: sieci energetyczne i wodociągowe, budynki, transport oraz usługi publiczne skierowane do mieszkańców” – mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric.

Jego zdaniem realizacja tych inwestycji będzie możliwa tylko dzięki współpracy samorządów i firm tworzących takie rozwiązania. Pozwala bowiem na wypracowanie najbardziej potrzebnych i indywidualnych rozwiązań dla poszczególnych aglomeracji.

„Miasta przyszłości powstają poprzez zaprzęgnięcie technologii do rozwiązywania problemów, przed którymi stoją. Co więcej, technologia ta musi współgrać z potrzebami użytkowników miast, czyli mieszkańców. Smart Cities jest, więc procesem, który wymaga współpracy wielu podmiotów, ale głównym są firmy i instytucje samorządowe. Współpraca ta musi być rozumiana jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w takim projekcie” – wyjaśnia Jacek Łukaszewski.

Z tego też względu Cisco i Schneider Electric wraz z firmami IBM, Philips, Samsung, Seventica, Swarco, Vulcan czy Young Digital Planet powołały w dwa lata temu inicjatywę „Polskie Miasto Przyszłości”. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, edukacja, kontakt z mieszkańcem.

Z drugiej strony możliwości oferowane w ramach projektu są unikalnym rozwiązaniem dla władz miejskich, które pozwolą im realizować ideę inteligentnego miasta w wybranych, najbardziej wymagających tego obszarach, z uwzględnieniem aktualnych możliwości inwestycyjnych.

mck_01

ZOSTAW ODPOWIEDŹ