Zasilanie elektryczne, kontrola z użyciem aplikacji i chmury, monitoring pracowników oraz urządzeń. Tak wygląda nowoczesne zarządzanie zielenią. I to w Polsce.

Zaawansowane technologie w inteligentnych miastach oznaczają nie tylko poprawę komfortu życia jego mieszkańców. To także zwiększenie wydajności pracy i nowoczesne produkty oraz usługi dla biznesu. Aglomeracje potrzebują m.in. efektywnych rozwiązań, które pozwalają lepiej gospodarować zasobami naturalnymi. Także w przypadku miejskiej zieleni. A zarządzanie nią to tylko z pozoru prosta sprawa. Pod uwagę należy wziąć chociażby wielość środowisk: od parków, przez cmentarze czy obszary należące do szkół i szpitali, po tereny wzdłuż ulic i dróg oraz przestrzenie osiedlowe. W grę wchodzą różni właściciele (samorządy, organizacje, wspólnoty, firmy, osoby prywatne) mający odmienne wymagania i budżety. Ale i na to są sposoby.

Ekologia i ekonomia

Z punktu widzenia zamawiającego usługę związaną z obsługą zieleni, liczą się niskie koszty, wysoka jakość i możliwe najkrótszy czas wykonania prac. Znaczenia nabierają też aspekty ekologiczne oraz związane z komfortem, takie jak niska emisja spalin i ograniczenie hałasu. Odpowiedzią są urządzenia zasilane prądem (pilarki, nożyce do żywopłotu, wykaszarki oraz dmuchawy), które powoli zaczynają zdobywać rynek – także profesjonalny. „Dla użytkowników, zwłaszcza zawodowo zajmujących się zielenią, mają one mnóstwo zalet. Poza ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko, liczą się także redukcja drgań generowanych przez silniki spalinowe, ograniczenie zakresu prac konserwacyjnych niezbędnych do prawidłowej eksploatacji i niższa masa. Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na efektywność i koszty” – wyjaśnia Maciej Konieczny, Sales Manager Dealer w firmie Husqvarna Poland.

husqvarna-battery

Problemem są ceny zakupu – wysokie jak na polskie warunki. Na przykład porównywalne nożyce do żywopłotu zasilane benzyną kosztują ok. 1330 zł, a prądem – z baterią i ładowarką – ok. 1920 zł, a więc o niemal 600 zł więcej. W przypadku urządzeń do zastosowań profesjonalnych, w grę wchodzą modele za – odpowiednio – 2230 zł oraz 3390 zł, co oznacza różnicę 1100 zł. „Faktycznie, jest drożej, ale koszt eksploatacji nożyc akumulatorowych jest znikomo mały w stosunku do spalinowych, w przypadku których należy wziąć pod uwagę chociażby wydatki na mieszankę paliwową (paliwo + olej). Dodatkowo w grę wchodzą mniejszy hałas, brak wibracji oraz łatwiejsza obsługa” – stwierdza Maciej Konieczny.

Fleet Services, czyli monitoring w służbie biznesu

Podobnie jak w przypadku flot samochodowych, firmy zajmujące się zielenią w ramach smart city mogą korzystać z monitoringu. Już dziś mają do dyspozycji raporty dotyczące czasu pracy urządzeń, intensywności wykorzystania, przestojów oraz informacje serwisowe związane m.in. z usterkami oraz planowanymi przeglądami. Dane pochodzące ze sprzętu trafiają – za pośrednictwem odpowiednich czujników – do chmury, gdzie dostęp do nich mają zarządcy decydujący m.in. o przydzielaniu zadań i serwisowaniu sprzętu.

husqvarna-fleet-services

 

W planach jest zastosowanie inteligentnych baterii, które pozwolą użytkownikom maszyn zbierać cenne informacje o ich działaniu w czasie rzeczywistym. Dodatkowo akumulator można będzie połączyć ze smartfonem lub smartwatchem w celu przesyłania danych operatorowi danego sprzętu lub pozostałym członkom jego zespołu np. managerom, technikom, czy dealerom. A jeśli dodać do tego rozszerzoną rzeczywistość (bo i nad jej wykorzystaniem w zarządzaniu zielenią pracują już firmy) pozwalającą np. na odzwierciedlanie kształtów przycinanego drzewa, to rysuje się całkiem ciekawy obraz nowoczesnej firmy zajmującej się ogrodami, trawnikami, parkami, zieleńcami, placami sportowymi itp., itd.

husqvarna-ramus

„Dzięki możliwościom transmisji danych, firmy zajmujące się architekturą krajobrazu będą w stanie zmaksymalizować produktywność swoich narzędzi i pracowników. Koniec z przestojami i nieoczekiwanymi przeglądami parku maszyn. Urządzenie samo poinformuje managera lub technika o konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw i konserwacji. Operator zyska możliwość doskonalenia swoich umiejętności dzięki informacjom zwrotnym pobieranym z urządzenia. Inteligentne rozwiązania zwiększają także bezpieczeństwo zarówno przed kradzieżą, jak i przed skorzystaniem z maszyny przez niepowołane osoby. Dodatkowo od teraz członkowie zespołów będą mogli się lepiej ze sobą komunikować, a osoba zarządzająca lepiej zaplanować dzień pracy” – zachwala przedstawiciel Husqvarna Poland.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzas na kolej. Kolej connected
Następny artykułHotel nowej generacji. Nie tylko dla biznesu
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ