Zaledwie nieco ponad 200 km od polskiego wybrzeża ABB buduje system inteligentnej sieci energetycznej dla całej wyspy.

Pora zapamiętać nowe hasło, które staje się niezwykle modne w branży energetycznej: smart grid. To inteligentna sieć energetyczna. System, który właśnie powstaje na szwedzkiej wyspie Gotlandia. Całkiem niedaleko nie tylko od macierzystego kraju. Także blisko półwyspu Helskiego, na którym realizowany jest podobny program przez firmę Energa Operator (projekt pod nazwą „Inteligentny Półwysep Helski”). Oba mają służyć jako wzór dla kolejnych inwestycji w ramach programów modernizacji sieci energetycznych. W Polsce, Szwecji i w innych krajach Europy.

Smart grid z perspektywy przeciętnego konsumenta oznacza przede wszystkim obecność zaawansowanego licznika, który można odczytać bez potrzeby odwiedzin mieszkania – w trybie on-line. Nawet nie jest wówczas potrzebny inkasent. Odczyt wskazań odbywa się poprzez internet. Dla konsumenta daje to jeszcze jedną korzyść: zyskuje podgląd bieżącego zużycia energii. A to oznacza przede wszystkim bezcenną wiedzę na temat możliwości zaoszczędzenia na stałych rachunkach. Ale to zaledwie ułamek możliwości nowego rozwiązania.

gotland grafik klar_150203.eps

Dla operatora sieci, smart grid to przede wszystkim system energetyczny, którym można lepiej zarządzać. Czyli sprawniej reagować na awarie, zmienne potrzeby dotyczące dostarczanej energii, szybciej wykrywać nielegalne podłączenie, łatwiej podłączać kolejnych odbiorców, a także sprawniej wykorzystywać tzw. źródła energii odnawialnej. Dodatkowe właściwości i funkcjonalności można wymieniać niemal bez końca. Zwykle przeciętny odbiorca energii nie ma nawet o nich pojęcia.

W ramach inwestycji w Gotlandii, ABB buduje inteligentne podstacje, zaawansowany system zarządzania dystrybucją energii (ADMS), a także rozwiązania do kontroli i nadzoru. Firma chwali się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dzięki systemowi ADMS operator będzie mógł łatwiej zlokalizować usterki i sprawnie odizolować od reszty sieci (przekierowanie energii, by ograniczyć negatywne skutki awarii dla odbiorców). Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to tyle, że przerwa w dostawie prądu powinna być na tyle krótka, by nie stracił lodów w zamrażarce, nie przegapił emocjonującego meczu w TV czy uniknął braku dostępu do odpowiednio schłodzonego piwa.

00653226_2

W ramach tworzonej sieci odbiorcy otrzymają dostęp do aplikacji, dzięki którym będą mogli nie tylko sprawdzać bieżące zużycie prądu. W ramach systemu zapewniono także możliwość dostosowania poboru energii zależnie od prognoz dotyczących wiatru (w Gotlandii wykorzystywane są m.in. farmy wiatrowe), a także zmian cen taryf.

W przedsięwzięcie na Gotlandii zaangażowano wiele firm. Prócz ABB w projekcie uczestniczą także Vattenfall, Gotlands Energi, Svenska Kraftnat, Schneider Electric, Krajowa Agencja Energetyczna, a także Royal Institute of Technology.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ