Podczas XI Kongresu Ryzyka Bankowego BIK, wiceprezes BIK Sławomir Grzelak, stwierdził, że przed firmami z branży FinTech jest świetlana przyszłość. Te, które już działają na polskim rynku radzą sobie znakomicie, a miejsca jest jeszcze dużo dla innych.

Grzelak przytoczył kilka przykładów z USA, z których m.in. wynika, że w Polsce wciąż nie ma dobrego narzędzia, które automatyzuje zarządzanie finansami. I nie chodzi tylko o samo realizowanie płatności, ale także błyskawiczne inwestowanie, planowanie czy wreszcie oszczędzanie. Tego typu rozwiązania świetnie sobie radzą za Oceanem i z łatwością zdobywają fundusze od inwestorów. Podobnie jak AliPay, który już pozyskał ponad 4,5 miliarda dolarów, a jego wycena sięga blisko 60 miliardów dolarów.

Wiceprezes BIK podał też kilka przykładów z pogranicza FinTech i InsureTech, jak krótkookresowe ubezpieczenia przedmiotów wartościowych realizowane poprzez kanał mobile. To jeszcze przed nami. Skoro polskie towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż zastanawiają się nad wdrożeniem usług typu Pay as you drive, a mikropłatności w ubezpieczeniach to owoc zakazany, zdaje się, że na przykłady, o których mówił Sławomir Grzelak – przyjdzie jeszcze poczekać. Chyba, że zajmie się nimi zupełnie nowy podmiot, który mógłby dużo namieszać na polskim rynku ubezpieczeniowym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDzięki analizom zachowań, Orange będzie wiedział, kiedy zadzwonić do klienta, a kiedy tego na pewno nie robić
Następny artykułSkilo wspomaga strategię HR w ONICO
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ