Moda na bycie smart wkracza wreszcie do polskich biur. Sektor publiczny pracuje nad tym, by miasta stawały się coraz bardziej inteligentne, a producenci elektroniki konsumenckiej dbają o to, by internet of things znalazł się w naszych domach, gdzie co drugi telewizor jest smart, a kolorem oświetlenia można sterować za pośrednictwem smartfona. Panie i panowie – czas na smart small office.

Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w Polsce działa 1,84 mln przedsiębiorstw niefinansowych (nastawionych na zyski, sprzedających wszystko poza środkami pieniężnymi), z czego większość (99,8%) stanowią przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie – jest ich odpowiednio 1,76 mln, 59,2 tys. oraz 15,5 tys. Duże przedsiębiorstwa to zaledwie grupa 3,4 tys. podmiotów.

I to właśnie te mikro i małe podmioty stoją na celowniku firm dostarczających automatykę domową i rozwiązania z zakresu Internet of Things. Po dużych, milionowych kontraktach, których beneficjenatmi były miasta, gminy i korporacje, przyszła kolej na sektor SME. I mimo, że polskie przedsiębiorstwa wypadają słabiej od ich odpowiedników w Unii Europejskiej, to warto jednak walczyć o ich atencję i portfele.

Co zatem do dyspozycji ma statystyczny Kowalski, zatrudniający średnio od 2 do 9 osób, chcący, by jego biuro nie ustępowało pod względem technologii temu, co mógł zobaczyć na przykład w siedzibie Samsunga, w Warsaw Spire. I o ile inteligentnych wind raczej sobie nie zafunduje, to może z pewnością pokusić się o co najmniej 10 rozwiązań, które sprawią, że również jego biuro będzie wyposażone w inteligentne rozwiązania.

  1. Elektroniczny zamek

Elektroniczny dostęp do biur, możliwość otwierania poszczególnych drzwi za pomocą kart dostępu oraz rejestracja godzin wejść i wyjść, to standard w korporacjach. Dzięki rozwiązaniu blueCompact od Winkhaus Polska, takie możliwości otrzymują nawet małe biura. Właściciele oraz osoby zarządzające nimi, mogą teraz w łatwy sposób weryfikować godziny wejść i wyjść swoich pracowników oraz zdalnie nadawać im uprawnienia dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

blueCompact jest nowoczesnym rozwiązaniem kontroli dostępu, opartym na elektronicznych wkładkach, ale tym, co wyróżnia produkt Winkhaus, to sposób zarządzania systemem. Teraz można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej.

Najważniejszym elementem systemu jest aktywny klucz, na którym zapisana jest pełna konfiguracja systemu. Klucz ten, zazywany Master, wyposażony został w moduł bluetooth, za pomocą którego komunikuje się z aplikacją. Wkładki oraz klucze użytkowników programowane są z jego użyciem, a aplikacja jest tylko przeglądarką danych. Dzięki temu, całym systemem można zarządzać za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego.

Jedną z najciekawszych funkcji blueCompact jest, oprócz elastyczności w zarządzaniu dostępami i kontrolą historii wejść, możliwość zdalnego nadawania uprawnień. Teraz za pomocą aplikacji można zdecydować, które drzwi może otworzyć konkretny użytkownik. Na zdeponowany np. w sekretariacie, aktywny klucz można w razie potrzeby za pomocą e-maila wysłać prawo dostępu do określonych wkładek przez określony czas. Wystarczy, że pracownik skomunikuje ten aktywny klucz z własnym smartfonem z aplikacją i odbierze wysłanego e-maila.

2. Zarządzanie urządzeniami mobilnymi pracowników

Blokowanie dostępu do portali społecznościowych, ograniczenie możliwości instalacji niepożądanych programów, sprawdzanie czasu pracy na poszczególnych aplikacjach, dostęp do poczty firmowej, zdalna administracja – to wszystko znane jest użytkownikom korporacyjnych komputerów stacjonarnych i laptopów. Mniejsze firmy też dostrzegły zalety zarządzania sprzętem IT w firmie. A co gdyby w dobie smartfonów, w taką samą funkcjonalność wyposażyć urządzenia mobilne?

Dzięki platformie Proget MDM, to wszystko jest możliwe. Teraz zanim smartfon zostanie przekazany nowemu pracownikowi, to administrator zdecyduje, jakie aplikacje będą na nim uruchomione, a jakich nie będzie można zainstalować. Dzięki wykorzystaniu funkcji geofencingu, można np. uniemożliwić korzystanie z serwisów społecznościowych wówczas, gdy pracownicy znajdują się na terenie biura lub w określonych godzinach. Administrator zapewnia także zakup i instalację nowych aplikacji, niezbędnych do codziennej pracy użytkowników, bez konieczności zakładania nowych kont w Google Play czy App Store.

Co więcej, aby jak najbardziej zabezpieczyć dane wrażliwe firmy, platforma MDM zapewnia ich pełną ochronę, a także możliwość zdalnego skasowania, jeśli zajdzie taka konieczność.

I najciekawsze na koniec. Dzięki geolokalizacji, każdy telefon może być zlokalizowany. A to może przydać się każdemu pracodawcy, nie tylko przy pracownikach mobilnych. Platforma oferuje możliwość sprawdzenia położenia pracowników czy to cyklicznie, czy jednoroazowo, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu tradycyjna lista wejść i wyjść z biura przestaje mieć sens.

3. NaviExpert Telematics

O rozwiązaniach oferujących monitoring gps napisaliśmy już setki tekstów. Większość jednak z nich dedykowana jest dla średnich i dużych firm. Te najmniejsze nie zawsze chcą wdrażać telematykę do swoich firm. Powodem nie zawsze nawet jest koszt. Częściej jest to tylko i wyłącznie chwilowa lub okresowa potrzeba sprawdzania pozycji samochodu/pracownika, a nie chęć jego permanentnej kontroli, tak jak ma to miejsce w przypadku flot samochodowych i zespołów handlowych.

Rozwiązaniem tego problemu okazują się systemy monitoringu gps oparte o urządzenia typu Plug and play. Pod złącze OBD w samochodzie należy jedynie podłączyć zakupione urządzenie, by wszystko mogło działać. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż takie rozwiązania jak NaviExpert Telematics mogą funkcjonować nie tylko w jednym samochodzie, lecz można nimi rotować w zależności od potrzeb. Poza samą analizą lokalizacji czy tras pokonywanych przez poszczególnych kierowców, istnieje także możliwość przyjrzenia się stylowi jazdy oraz eksploatacji samochodów służbowych. A to informacje nie do przecenienia nawet w małych podmiotach, posiadających jedno czy dwa auta firmowe. Tutaj często każdy koszt analizuje się dwa razy. Telematyka to ułatwia.

4. Miej oko na biuro

W dzisiejszych czasach dobrze jest mieć wszystko pod kontrolą. Nawet biuro. Z różnych względów. Zarówno bezpieczeństwa, jak i prewencji. Nie od dzisiaj także wiadomo, że pańskie oko konia tuczy. A biorąc pod uwagę coraz tańsze koszty wdrożenia różnych rozwiązań opartych o monitoring wizyjny i łatwość korzystania z nich za pomocą urządzeń mobilnych, wręcz grzechem biznesowym jest tego nie zrobić. Koszt utraconych korzyści z tego tytułu może być znacznie większy od tego, który trzeba ponieść na zakup. Najprostsze kamery to wahają się już w okolicach 100 czy 200 złotych.

Polecane rozwiązanie przez nas to bezprzewodowa kamera obrotowa od TP Link z trybem nocnym. Może zarejestrować obraz obracając się wokół 360 stopni w poziomie i 150 stopni w pionie. Do tego wykrywa ruch i dźwięk i przesyła o tym alarmy zarówno w formie wiadomości push na smartfon użytkownika, jak i na zdefiniowany adres e-mail. Kamer można oczywiście zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej. Do małego biura – jak znalazł. Koszt: w zależności od sklepu waha się pomiędzy 300 a 400 zł.

5. Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to nie tylko oszczędność energii, ale także możliwość zarządzania nim za pomocą aplikacji mobilnej. Po co? By dostosować światło do realnych potrzeb pracowników. Na przykład: klatka schodowa może być w pełni oświetlona tylko w okresie przyjścia i wyjścia pracowników, a w pozostałych godzinach będzie jedynie niezbędne minimum. Zupełnie inny scenariusz oświetlenia powinien być ustawiony na potrzeby pracy biura, a jeszcze inny dla serwisu sprzątającego.

Co więcej, takie rozwiązania jak na przykład system DALI pozwala stworzyć również prostą aplikację oświetlenia ciągów komunikacyjnych, w której oprawy pracują w 3 stanach: załączona (100%), wyłączona (0%) i ściemniona (np. 10%). W trybie czuwania oprawy świecą na 10%, minimalne rozświetlając przestrzeń. Kiedy wykryją ruch – rozjaśniają się do 100% mocy – i to w sposób łagodny, by nie olśnić użytkownika. To rozwiązanie bardziej komfortowe niż wtedy, kiedy  oświetlenie w korytarzu uruchamia czujnik ruchu – wtedy pracownik musi wejść w ciemną przestrzeń zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Trzeci stan pracy – wyłączenie 0% – jest używany wówczas, gdy przez dowolnie programowany czas np. 1 godzinę, system mnie wykrył żadnego ruchu.

W dzisiejszych czasach inteligentne oświetlenie jest często uzupełnieniem systemów alarmowych. Możliwość ustawiania poszczególnych scen, może skutecznie udaremnić włamanie (symulacja obecności pracowników), bądź zniechęcić przestępców na miejscu (ustawianie scen zachowania oświetlenia w przypadku wykrycia ruchu – intruzów).

I tylko od potrzeb użytkownika zależy, którą formę instalacji wybierze – bezprzewodową (np. Fibaro) czy po kablu, opartą o system KNX.

6. Inteligentne drukowanie

Z czym się kojarzy inteligentne drukowanie? W dzisiejszych czasach przede wszystkim z możliwością przesyłania plików ze smartfona wprost do drukarki. A najlepiej, gdyby to było możliwe za pośrednictwem wifi lub bluetooth. A jeszcze lepiej, gdybyśmy mogli to zrobić w dowolnym miejscu w mieście. Bo dzisiaj w modzie jest pracowanie w kawiarniach. A przenośna drukarka nie jest jednak rozwiązaniem dla wszystkich.

I to jest kierunek, jakim podąża Zeccer. Firma z Wrocławia doskonale zdaje się rozumieć potrzeby dzisiejszego świata, zwłaszcza tego mobilnego i uruchamia swoje drukarki nawet w centrach handlowych. Co prawda większość drukarek zlokalizowana jest na terenie uczelni, jednak my znacznie większe zastosowanie widzimy właśnie w biznesie i tzw. small office. To idealne dla ludzi, których rolę biur pełnią wspomniane powyżej kawiaranie, restauracje i centra coworkingowe. A i dla tych, którzy posiadają własne biura, znacznie wygodniej czasem podjechać jest do centrum handlowego, by wydrukować niezbędny dokument, niż wracać się do firmy. I co ważne – zrobić to za pośrednictwem smartfona.

A płatności – tak jak przystało na 2017 rok. Online, karta lub sms. Brakuje np. Android Pay, ale wierzymy, że to kwestia czasu.

7. Zdalne odcięcie prądu

Ile razy zdarzyło się Wam zostawić włączone żelazko i potem wracać się po to do domu? A ile jest takich urządzeń w biurze, które zostają często podłączone 24 godziny na dobę? Począwszy od pozostawionych w kontaktach różnego rodzaju ładowarek, poprzez niepotrzebne nikomu w nocy urządzenia peryferyjne, na monitorach czy laptopach kończąc.  Dzisiaj osoba zajmująca się administracją w firmie, dzięki zastosowaniu rozwiązań Internet of Things, może dokonywać znacznych oszczędności energii poprzez zdalne zarządzanie chociażby biurowymi gniazdkami. Bo Wall Plug oferowany przez to takie cztery w jednym: wyłącznik zasilania, licznik energii, pomiar mocy oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Dzięki niemu można z łatwością zidentyfikować najbardziej energochłonne urządzenia, sprawdzić, który pracownik przez to generuje największe koszty stałe oraz w razie potrzeby je odłączyć. Istnieje możliwość, by administrator poprzez aplikację mobilną został także poinformowany o włączeniu konkretnego urządzenia, bądź o nietypowej porze, np: „komputery w pokoju A zostały włączone o godzinie 23:45”. Być może warto zareagować.

 

8. Kieszonkowe projektory

Pamiętacie jeszcze te czasy, jak przedstawiciele handlowi na prezentacje do klientów dźwigali ze sobą dwie torby? Jedną z laptopem, a drugą z dużym projektorem? Te czasy już minęły. A to, że że projektory są potrzebne w każdej firmie, to fakt nie podlegający dyskusji. I o ile jeszcze kilka lat temu był to rzeczywiście znaczny wydatek, zwłaszcza z budżetu małej firmy, tak dzisiaj nie cena jest najistotniejsza, lecz funkcjonalność. Jaka? Dobra jakość obrazu, to tzw. must have. Poza nią, przydałby się jeszcze mały rozmiar oraz możliwość podłączania smartfona. Bo to on staje się coraz częściej podstawowym narzędziem pracy.

Ciekawą gamę projektorów kieszonkowych oferuje Philips. Pod serią PicoPix kryje się kilka urządzeń, doskonale nadających się do każdego biura, a także do pracy w podróży. Na przykład PPX 4350 Wireless został wyposażony z gniazda HDMI, USB i micro SD oraz moduł  WiFi, dzięki czemu można połączyć go z każdym smartfonem (Android, iOS, Windows). Z kolei Bluetooth umożliwia sparowania z zewnętrznymi głośnikami.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest PPX 4935. Dzięki 350 lumenom i rozdzielczości 720p HD PicoPix to wszechstronny towarzysz. Jest wyposażony w moduł Wi-Fi, który pozwala łączyć się z innymi urządzeniami, a także błyskawicznie udostępniać filmy i zdjęcia za pomocą funkcji lustrzanego ekranu. Do portu HDMI/MHL urządzenia PPX4935 można podłączyć notebooki, tablety, smartfony i inne urządzenia mobilne. Ekran o przekątnej 150 cali (381 cm) oraz dźwięk Bluetooth® pozwalają stworzyć własne kino domowe.

Ceny? Zaczynają się nieco powyżej 1000 zł.

9. Drony

Drony, ach te drony. Jak tylko pokazały się na masowym rynku, były traktowane jako drogi gadżet, głównie dla amatorów wideo. I rzeczywiście dzisiaj również w największej mierze wykorzystywane są właśnie do filmowania. Jednak nie tylko. W zasadzie tylko od inwencji twórczej ich użytkowników zależy, do czego mogą być jeszcze używane. Na przykład do przenoszenia różnych rzeczy, na krótkim, ale trudnym dystansie, do ochrony obiektów, do liczenia powierzchni, do ubezpieczeń, do ratowania życia czy do testowania produktów w działach R&D. W zasadzie, według redakcji Connected Life Magazine, żyjemy w czasach, kiedy na wyposażeniu każdej firmy, a już przynajmniej tych działających w obszarze Internet of Things, powininen znaleźć się jeden dron. Koszt niewielki, a przyda się z pewnością.

Szacunki bowiem mówią, że do 2050 roku powstanie w Europie aż 150 tysięcy nowych miejsc pracy, tylko i wyłącznie dla osób zajmujących się obsługą dronów. To świadczy o skali tego zjawiska i jego zastosowaniu w biznesie.

10. Inteligentny ekspres

I na koniec dzisiejszego zestawienia fajny gadżet biurowy. Zwłaszcza do gabinetu prezesa, bądź sali konferencyjnej. Zamiast przysłowiowego „Pani Kasiu kawę dla gościa poproszę”, można ją zrobić za pomocą aplikacji w smartfonie. Gwarantujemy, że jeszcze przez dłuższy okres, ta czynność pozostawi wrażenie na odwiedzającym.

W czym pomocny jest taki gadżet? Otóż aplikacja mobilna zawiera zestaw konfiguracji dla 18 różnych napojów. Począwszy od Espresso, przez podwójne Americano na Latte Macchiato kończąc. W zależności od wyboru danego gatunku, program pozwala dostosować odpowiednią moc aromatu oznaczaną w 6-stopniowej skali (bardzo łagodny, łagodny, normalny, mocny, bardzo mocny, wyjątkowo mocny), zawartość kawy w mililitrach (od 30 do 170) oraz mleka – w również w tej samej ilości. Jednocześnie każdy skonfigurowany w dowolny sposób napój można dodać do ulubionych – pojawi się on później w zakładce „moje kawy”. W ten sposób znika problem dostosowywania za każdym razem wszystkich parametrów. Umożliwia to również korzystanie z jednego urządzenia (smartfona) kilku osobom, które po prostu będą dodawały napary opisując je np. swoimi imionami. Jedyne, czego GranBaristo Avanti nie oferuje, wzory z mleka – a szkoda.

No i ta cena… Ale jeśli wliczymy je w koszty pozyskania klienta…..

Jak widać, w dzisiejszych czasach nie jest już trudno spowodować, by miejsce, w którym pracujemy, było inteligentne. Nie wymaga ono też olbrzymich nakładów finansowych. Potrzebne są jedynie chęci i odrobina wiedzy. O tę ostatnią zadbamy my, publikując nowy cykl – Inteligentne biuro. Kolejne wskazówki już wkrótce.

A tymczasem już dzisiaj zapraszamy na pierwsze w Polsce targi Internet of Things, które będą miały miejsce w grudniu 2017 w Warszawie. Gwarantujemy, że nie zabraknie na nich rozwiązań do inteligentnych biur => http://iotpolandshow.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFutureTech Congress: Przyszłość pod znakiem technologii
Następny artykułJazda pod prąd w chmurze
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ