Zwykło się mówić, że szewc bez butów chodzi. APA Group udowadnia, że to polskie powiedzenie traci sens. Otóż dostawca inteligentnych rozwiązań z obszaru automatyki budynkowej, wyposażył swoją siedzibę we wszystko, co sam oferuje swoim klientom. Czarny Dom to przestrzeń, która wchodzi w interakcję z użytkownikiem.

Siedziba APA Group, to inteligentne biura dla pracowników, ale także, a może przede wszystkim showroom, demonstrujący klientom, jak i partnerom firmy, możliwości jakie obecnie daje automatyka budynkowa. Mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce w Gliwicach na kilka dni przed oficjalnym otwarciem. I mimo, że z domem inteligentnym jesteśmy za pan brat i wiele rozwiązań już widzieliśmy oraz testowaliśmy, to technologie w Czarnym Domu potrafią zaimponować. Bo jak twierdzi Artur Pollak, Prezes APA Group i zarazem pomysłodawca Czarnego Domu – „Jak ma to miejsce w przypadku każdej nowinki technologicznej, dla większości odbiorców technologie inteligentnego domu stają się zrozumiałe i użyteczne dopiero wówczas, gdy sami mogą przekonać się o ich działaniu – dotknąć, usłyszeć, a także zobaczyć konkretne oszczędności, jakie przynoszą”.

Witamy w inteligentnym domu

Gliwicka firma zadbała o to, by goście już od pierwszych chwil mogli poczuć nowoczesny wymiar technologii, która dostosowuje się od ich oczekiwań. Kolory donic na zewnątrz budynku można zmieniać dowolnie, dobierając barwę do gustu lub wymogów danej chwili. Mata, przez którą przechodzą odwiedzający, wyświetla spersonalizowany komunikat powitalny, a tuż po wejściu do nowoczesnej recepcji, system rozpoznawania uśmiechu dobierze komunikat powitalny lub muzykę odpowiednią do nastroju gościa. Dzięki wyposażeniu budynku w beacony, już przy kolejnej wizycie, w konkretnym pomieszczeniu może zostać odtworzona ulubiona muzyka odwiedzającego.

Na wizytę w Czarnym Domu powinni zdecydować się zarówno integratorzy i instalatorzy automatyki domowej, osoby chcące nadać inteligencji swoim domom, ale także kadra zarządzająca różnego rodzaju firm. Inteligentne sale konferencyjne, systemy rezerwacji czy zmieniające swoją przezroczystość szyby (smart glass), to jest to, czego dzisiaj potrzeba niemal każdej firmie.

O inteligencję zadbano także w toaletach. Wyświetlacze przy drzwiach poinformują o jej dostępności, natomiast technologia screen mirroring zamienia lustra w interaktywne ekrany, na których można wyświetlić dowolne treści, nawet bezpośrednio ze smartfona.

Technologie APA Smart znajdują zastosowanie również poza ścianami domu. Dlatego na dachu Czarnego Domu została zaaranżowana specjalna przestrzeń pod kawiarnię sterowaną za pomocą automatycznych systemów zraszania. Z kolei automatyczne systemy sadzenia znajdą zastosowanie w niewielkiej szklarni, w której będą hodowane pomidory i zioła.

Co ważne, rozwiązania oferowane przez Apa Group są idealnym przykładem na to, że często najbardziej istotnych rzeczy nie widać gołym okiem. Mowa tu chociażby o zarządzaniu energetycznym. Z pozycji systemu można zdefininiować zarówno czas, jak i strefy, w których w danej chwili mają działać poszczególne urządzenia. Co więcej, da się na przykład zaprogramować system tak, by np. w pokoju dziecięcym (biurze, sali konferencyjnej itd.) w określonych godzinach nie było możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych. Tylko od potrzeb i pomysłowości osoby zarządzającej budynkiem zależy, jak konfigurować inteligentne systemy.

Nie da się ukryć, że Czarny Dom, to z jednej strony demonstracja możliwości ofertowanych przez Apa Group, a z drugiej inwestycja w przyszłość. W trakcie rozmowy, prezez Pollak przyznał, że część działalności firmy związana z automatyką domową nie jest jeszcze rentowna. Natomiast wszystko wskazuje na to, że trzeba trzymać rękę na pulsie, bo inteligencja zaczyna wkracząć do domów i mieszkań. Przykładem tego może być realizowany właśnie projekt przez Apa Group i dewelopera Profbud, gdzie w Warszawie na nabywców czekają mieszkania, już na starcie wyposażne w podstawowe elementy automatyki domowej. A to dopiero początek nadawania inteligencji różnego rodzaju procesom, towarzyszącym codziennym czynnościom.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZagraj w Data Center Attacks i sprawdź, czy powstrzymasz hakerów
Następny artykułZabezpiecz dom na urlop
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ