Czym zajmują się firmy budowlane? Robotami ziemnymi, usługami murarskimi, układaniem stropów, ocieplaniem budynków, pracami brukarskimi, wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej…  Wkrótce do portfolio włączą przygotowanie infrastruktury sieciowej, bo internet może służyć chociażby do poprawy jakości powietrza w budynku.

55 proc. użytkowników smartfonów wierzy, że w ciągu najbliższych pięciu lat, domy, w których mieszkają, będą miały wbudowane czujniki sprawdzające wady konstrukcyjne, namierzające pojawiającą się pleśń lub problemy związane z instalacją elektryczną. Tak przynajmniej wynika z badania Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2016.

Według 66 proc. respondentów do 2021 r. internet będzie powszechnie wykorzystywany do sterowania wentylacją i oknami. W przyszłości czujniki w ramach smart home będą potrafiły rozpoznawać warunki panujące poza domem, w tym nasłonecznienie. W jaki sposób? W każdej cegle zostanie umieszczony czujnik przekazujący informacje dotyczące otoczenia zewnętrznego.

Wszystko to powoduje, że globalna sieć stanie się nieodłączną częścią domu, tak jak instalacja wodno-kanalizacyjna czy elektryczna. Czeka nas opracowanie nowej definicji inteligentnych budynków.

To ciekawe prognozy, oznaczające nie tylko zmiany w nastawieniu klientów, ale i pewną rewolucję z punktu widzenia firm budowlanych. Przyjdzie im uzupełnić ofertę o rozwiązania ze świata IoT i to tworzące ekosystem. Już dziś część z nich specjalizuje się w smart budynkach, uczestnicząc w powstawaniu całych projektów od podstaw lub instalując elementy na pewnym etapie. W zależności od stopnia zaawansowania, produkty z zakresu BMS (Building Managemenet System) mogą zarządzać całym obiektem lub tylko poszczególnymi funkcjami. W pierwszym przypadku zapewniają m.in. dokładną regulację przepływów powietrza, monitorują zużycie mediów (przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii) i pracę środowiska serwerowego, odpowiadają za pracę wind oraz rezerwację sal konferencyjnych czy nadzorują system rezerwacji miejsc parkingowych. W drugim służą do zarządzania poszczególnymi funkcjami jak aktywacja ogrzewania czy uruchamianie systemów zraszaczy, które mogą ze sobą współdziałać (np. wzrost temperatury na zewnątrz oznacza domknięcie okien, opuszczenie rolet i włączenie klimatyzacji). A będzie jeszcze ciekawiej, bo technologia wciąż się rozwija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ