49 proc. Polaków ufa nowym technologiom i postrzega je jako szansę na rozwój – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange. Najbardziej niepokoi nas możliwość osłabienia więzi międzyludzkich i nienadążania za tempem zmian. 

W ciągu ostatnich 10 lat internet i nowe technologie wpisały się w nasze codzienne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Zmieniły sposób, w jaki pracujemy, zarządzamy swoimi finansami, czy utrzymujemy kontakty. Fundacja Orange, która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu, zbadała, jak Polacy postrzegają nowinki technologiczne w swoim życiu, czy i jakie obawy na przyszłość budzi ich upowszechnienie.

Wyniki sondażu pokazują, że niemal połowa z nas nie boi się wzrostu użycia nowych technologii, pozytywnie oceniając je jako szansę na rozwój. Pozostali wyrażają różne obawy: prawie co piąty twierdzi, że internet i technologie mogą powodować osłabienie więzi międzyludzkich, 13,5 proc. czuje lęk wynikający z nienadążania za szybkim tempem zmian, 8 proc. respondentów widzi w cyfrowej ewolucji zagrożenie pogłębienia różnic społecznych, a 7 proc. – likwidacji miejsc pracy.

Taki odsetek (49 proc.) Polaków, którzy postrzegają technologie jako potencjał do rozwoju, to dobry sygnał. Pozytywne podejście to ważny krok do doskonalenia kompetencji cyfrowych. A te są i będą nam niezbędne w przyszłości – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Obawy częściej wyrażają osoby powyżej 35 roku życia, najrzadziej – co raczej nie dziwi – najmłodsi respondenci (mający 18-24 lata). Jeśli dostrzegają negatywne perspektywy, to najczęściej związane z osłabieniem więzi międzyludzkich (34 proc.). Z kolei Polacy powyżej 65 roku życia – ze zbyt szybkim tempem zmian (24 proc.).

Najbardziej ufni wobec cyfrowego rozwoju okazali się respondenci z mniejszych miejscowości (do 10 tys. mieszkańców) – aż 64 proc. nie ma żadnych obaw z nim związanych. Najwięcej lęków wobec deklarują mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz wsi. Sceptyczne zdanie na ten temat częściej wyrażają kobiety (54 proc.), niż mężczyźni (40 proc.). Respondentki podobnie jak respondentów najczęściej niepokoi kwestia osłabienia więzi i relacji międzyludzkich – odpowiednio 21 i 16 proc. Trzykrotnie więcej kobiet (12 proc.) niż mężczyzn obawia się pogłębienia różnic społecznych.

Obawy w stosunku do rozwoju technologii – infografika

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoje jest mojsze: pomysł na smart dom
Następny artykułBiznes na druku 3D
Od ponad 10 lat związany z mediami. Fan nowych technologii. Lubi zaskakiwać i być zaskakiwany informacjami dotyczącymi niekonwencjonalnych rozwiązań – niezależnie od branży, jakiej dotyczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ