Zwiększy się rola Poczty Polskiej w budowie w Polsce państwa cyfrowego. To spółka Skarbu Państwa ma spełniać istotną funkcję w cyfryzacji komunikacji obywateli z urzędami. Zapewni to m.in. bezpłatny dostęp do WiFi obecnie w 850 placówkach, a docelowo we wszystkich punktach.

Wedle planów, co kwartał ma być przyłączanych do internetu kolejnych 500 nowych placówek. Jak mówi Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – „W zakresie poczty tradycyjnej Poczta Polska jest już operatorem narodowym. Chcemy, aby takim była także w świecie cyfrowym. Polacy uzyskają własne cyfrowe skrzynki, przez które administracja państwowa będzie mogła się z nimi komunikować”.

W chwili obecnej około 20 proc. gospodarstw domowych nie ma zapewnionego łatwego dostępu do internetu. Aby wyjść im na przeciw i pomóc, w placówkach pocztowych udostępnia się taką funkcjonalność. Czy tego typu działania nie zwiększą oblężenia i tak małych już obiektów, zwłaszcza na terenach niskozurbanizowanych? Tego nie wiemy. Poczta Polska podaje, że internet będzie działał również poza placówkami, jeżeli osoby chcące z niego korzystać będą znajdowały się w zasięgu hot spotów. Mimo, że czasy się zmieniają, wciąż istnieje potrzeba korzystania z usług wspólnych. I tak jak kiedyś chodziło się przeczytać prasę do miejskich czytelni zlokalizowanych przy bibliotekach, tak teraz istnieje potrzeba udostępniania specjalnych pomieszczeń oferujących bezpłatne WiFi. I nic nie stoi na przeszkodzie, by ich operatorem była Poczta Polska, jeżeli taki jest zamysł państwa. Inteligentnego Państwa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdmłodzone Audi A3 przenosi technologie z segmentu premium do grupy kompakt
Następny artykułCzym charakteryzuje się inteligentne biuro?
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ