W nowoczesnym państwie inteligentne urzędy powinny integrować takie procesy jak komunikacja z mieszkańcami, przepływ informacji czy zarządzanie relacjami. Jakiś czas temu Gartner zidentyfikował 8 najważniejszych trendów w technologii, które pomogą urzędom być bardziej smart.

1.Mobilne urzędy

Niezależnie od tego, jak bardzo działy IT w urzędach publicznych będą chciały narzucić petentom obowiązek korzystania z dedykowanych urządzeń elektronicznych umiejscowionych w urzędach, to z czasem o ich przydatności będą decydowali użytkownicy. Dlatego warto zawczasu zastanowić się nad rozwiązaniami aplikacyjnymi, z których będzie można korzystać za pośrednictwem smartfonów czy tabletów.

2. Zaangażowanie mieszkańców poprzez aplikacje mobilne

Gartner podkreśla, że szalenie ważne jest udostępnienie kanału komunikacji mobilnej do komunikacji z mieszkańcami. Stworzenie odpowiednich aplikacji, może znacząco pomóc w przepływie informacji, ale także przyspieszyć realizację usług i wreszcie pozytywnie wpłynać na opinie obywateli.

3. Big Data

Umiejętne korzystanie z zasobów Big Data w sektorze publicznym może usprawnić działania na przykład służby zdrowia, służb miejskich czy wreszcie pomóc policji nadzorować niebezpieczne rejony.

4. Otwarte dane

Udostępnienie danych, które posiadają urzędy miejskie za pośrednictwem API może spowodować, że powstanie wiele ciekawych, a przede wszystkim użytecznych dla mieszkańców serwisów, aplikacji i rozwiązań technologicznych.

5. Dane osobowe

Uporanie się z problem ochrony i wykorzystania danych osobowych to obecnie największe wyzwanie stojące zarówno przed ustawodawcami, jak i firmami technologicznymi. Z jednej strony zachodzi potrzeba zapewnienia mieszkańców, że ich dane nie będą nadmiernie wykorzystywane, z drugiej strony na ich podstawie może powstać szereg użytecznych rozwiązań miejskich, takich jak transport, programy opieki zdrowotnej, zapewnienie bezpieczeństwa itd.

6. Chmura, chmura, chmura

Większość urzędów była zobligowana do utrzymywania swojej własnej infrastruktury IT. Jednak w dzisiejszych czasach, gdzie dominują rozwiązania cloudowe, a dostawcy tacy jak Google czy Microsoft mają rozwiązania dedykowane dla urzędów, czas najwyższy, aby urzędy zaczęły korzystać z serwisów w chmurze i tam także udostępniać mieszkańcom swoje dane. Wciąż jednak potrzeba odpowiednich przepisów określających ten proces, a także ustalenia odpowiednich form zabezpieczeń. Nie ulega jednak wątpliwości, że instytucje publiczne szukają oszczędności, a rozwiązania cloudowe są z pewnością tańsze od tradycyjnych.

7. Internet of things

Od rozwoju IoT nie ma już odwrotu. Obecnie coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować i oferować rozwiązania oparte o Internet Rzeczy. W związku z tym również instytucje publiczne powinny zacząć myśleć, jak wykorzystywać technologię w ułatwianiu życia mieszkańcom. Cała idea smart city oparta jest w dużej części o Internet of Things.

8. Grywalizacja

Grywalizacja może być wykorzystywana przez urzędy publiczne do zaangażowania i motywowania mieszkańców do większej interakcji z urzędnikami. Hit ostatnich dni, jakim jest aplikacja Pokemon GO pokazuje tylko, że ludzie niemal na całym świecie chętni są do wykonywania różnych czynności w celu rywalizowania ze sobą, wykorzystując przy tym technologie mobilne. Ponadto mieszkańcy angażując się w różnego rodzaju gry miejskie będą bardziej wiązali się z miastem, w którym żyją, a urzędnicy otrzymają kanał do skutecznej komunikacji z nimi. Bazując na elementach grywalizacji łatwiej jest również zachęcić użytkowników do wykonywania określonych czynności, np. poruszania się komunikacją miejską zamiast korzystania z samochodów.

Artykuł ten został opublikowany w numerze styczeń/luty 2017 Connected Life Magazine. Zamów prenumeratę: http://clcg.pl/kup-magazyn

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł10 000 Euro za znalezienie błędów w infrastrukturze OVH
Następny artykułBrumgo dla food tracków
Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, Connected Business Life, organizatorem cyklu konferencji z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Prowadzi także w działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ