Z biuletynu informacyjnego przygotowanego dla Oki Europe przez analityków IDC wynika, że do 2018 r. trzy czwarte pracowników z Europy Zachodniej będzie mobilnych. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia im szybkich oraz bezpiecznych narzędzi dostępu i przetwarzania informacji w celu nie tylko utrzymania, ale także zwiększania wydajności.

Rola pracowników w przedsiębiorstwach wciąż się zmienia. Często łączą oni obowiązki zazwyczaj przeznaczone dla kilku stanowisk. Muszą być księgowymi, kierowcami, przedstawicielami handlowymi i marketingowcami w jednym. Z punktu widzenia pracodawcy niezwykle istotne staje się zapewnienie im określonych narzędzi pracy, które nie tylko ułatwią wykonywanie powierzonych zadań, ale usprawnią cały proces zarządzania w firmie.

W odniesieniu do zmieniającej się charakterystyki środowiska pracy analitycy IDC stwierdzają, że inteligentne urządzenia wielofunkcyjne muszą oferować funkcję digitalizacji dokumentów chroniącą jednocześnie poufne dane firmowe przed zagrożeniami i wirusami oraz umożliwiać bezpieczne drukowanie z urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety. To istotne w przypadku pracowników, którzy większą cześć czasu spędzają poza biurem, podróżując od klienta do klienta.

Aby uporać się z rosnącą mobilnością, przedsiębiorstwa muszą kontrolować model pracy oparty na wykorzystywaniu prywatnych (BYOD – Bring Your Own Device) i służbowych urządzeń mobilnych. W celu utrzymania wydajnych metod pracy, firmy powinny umiejętnie łączyć potrzebę ochrony firmowej własności intelektualnej z jednoczesną koniecznością zapewnienia pracownikom dostępu do informacji niezależnie od czasu i miejsca, a także chronić swoje zasoby finansowe kontrolując wydatki.

Model BYOD z trendu przeistoczył się w biznesową rzeczywistość. Możliwość konfigurowania inteligentnych urządzeń wielofunkcyjnych w celu usprawnienia procesów, a także ułatwienia dystrybucji dokumentów i zarządzania nimi podnosi ich rangę w kontekście zarządzania modelem wykorzystania przez pracowników urządzeń prywatnych i mobilności – zauważa Terry Kawashima, dyrektor zarządzający OKI Europe.

W ramach przeprowadzonego przez firmę IDC w 2013 r. badania trendów rynkowych związanych z wykorzystaniem usług drukowania ustalono, że jedna trzecia firm pozwalała pracownikom na korzystanie z prywatnych smartfonów, laptopów i tabletów. Podczas ankiety, dotyczącej wydajności procesów biznesowych wśród małych i średnich przedsiębiorstw, wielu respondentów przyznało, że obowiązujące w ich firmach procesy wymagały poprawy m.in. przez otwarcie się na mobilność pracowników.

Potwierdza się zatem ważna rola inteligentnych urządzeń wielofunkcyjnych we współczesnym środowisku pracy. Mogą pełnić funkcję platformy optymalizującej procesy w pracy, a także generować oszczędności. W przypadku pracowników mobilnych wykorzystujących w swojej pracy samochody, strzałem w dziesiątkę okazują się systemy telematyczne.

Istnieje kilka sposobów na monitorowanie parametrów pojazdu. W tym celu wykorzystuje się zarówno dodatkowe, montowane w pojazdach urządzenia, jak i urządzenia mobilne. „Niektóre firmy preferują rozwiązania montowane w samochodzie, np. wpinane w gniazdo OBD II, ale wiele chce korzystać z rozwiązań niewymagających dodatkowych inwestycji czy montażu. One chętnie decydują się na wykorzystanie aplikacji, których pracownik może używać w swoim smartfonie” – mówi Adam Bąkowski, prezes NaviExpert.

„W przypadku znajomości lokalizacji, w której znajduje się pracownik, możemy przede wszystkim mówić o ograniczaniu nadużyć związanych z korzystaniem z aut służbowych do celów prywatnych. Coraz większe znaczenie odgrywają jednak korzyści, jakie pracodawca ma z tego, że pracownicy jeżdżą bezpiecznie i ekonomicznie, co przekłada się na oszczędności związane ze zużyciem paliwa, eksploatacją samochodu czy ograniczeniem szkodowości we flocie. Nowoczesny monitoring pozwala też firmie realizować politykę społecznej odpowiedzialności. Zachęcając do bezpiecznego korzystania z aut, firmy wpływają na bezpieczeństwo osób w nich zatrudnionych, ale i innych użytkowników dróg” – komentuje Adam Bąkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ