Wyobrażacie sobie życie bez wyszukiwarki Google? My też nie. Ale czy wiecie jak jej używać? Oto kilka prostych rad, które pozwolą usprawnić codzienne posługiwanie się najpopularniejszym narzędziem internetowym w Polsce.

Od momentu stworzenia wyszukiwarki Google minęło już prawie 20 lat. Co chwilę jest uzupełniana o nowe funkcjonalności, które mają usprawnić przeglądanie zasobów sieci. Ułatwia życie wszystkim korzystającym z internetu do tego stopnia, że nikt już chyba nie wyobraża sobie dnia bez poproszenia jej o pomoc. Ale czy za każdym razem prosimy odpowiednio? Jak często zdarza Wam się nie odnaleźć w bezdennym worku z napisem sieć tego, o co Wam chodzi? Może problemem nie jest brak informacji, a nieodpowiednie ich wyszukiwanie? Postanowiliśmy przygotować kilka porad, aby zapobiec podobnym sytuacjom. Niektóre wydadzą się Wam zapewne banalne i oczywiste, bo korzystacie z nich od dawna, ale z niektórymi być może zapoznacie się po raz pierwszy.

1. Jak wyszukać odpowiednią frazę?

Aby wyszukać odpowiednią frazę – dokładnie te słowa, które Was interesują – wystarczy wykorzystać cudzysłowy. Postawione na początku i na końcu wyrazu lub zdania pozwolą na namierzenie konkretnych wyników z pojedynczymi wyrazami czy tagami na stronie.

2. Jak odnaleźć brakujące słowo?

Aby poradzić sobie z problemem braku odpowiedniego wyrazu w wyszukiwanej frazie, wystarczy zastąpić je gwiazdką. Wpisanie „*” w miejsce, gdzie nie wiemy jakie powinno znaleźć się wyrażenie, pozwoli znaleźć je wyszukiwarce. Przykład na zdjęciu poniżej.

3. Jak wyszukać konkretną treść?

Precyzowanie wyszukiwanych pojęć to podstawa. Dodanie odpowiedniego słowa i myślnika może załatwić sprawę. Zatem zamiast w poszukiwaniu dzieła braci Wachowskich (dziś już siostry i brata) wpisywać po prostu „Matrix” (w takim wypadku wśród pozycji może znaleźć się mnóstwo stron, gdzie ktoś użył tego słowa, bądź informacje dotyczące Mitsubishi Matrix) dobrze będzie dodać myślnik przed frazą. Pozwoli to zmniejszyć liczbę wyszukań nietrafnych.

4. Jak przeszukiwać zasoby konkretnej strony?

Aby bez potrzeby korzystania z wewnętrznych wyszukiwarek przeróżnych portali odnaleźć odpowiednie zasoby strony, wystarczy wpisać „site:nazwa strony”oraz wyszukiwane pojęcie.

5. Jak wyszukiwać definicje?

Aby odnaleźć wytłumaczenie pewnych pojęć czy zjawisk, nie musicie każdorazowo wertować stron internetowych. Wystarczy wyszukiwaną frazę poprzedzić hasłem „define:”

6. Jak skorzystać z kalkulatora Google?

Zasada korzystania z kalkulatora Google jest banalna. W okno wyszukiwania należy wpisać działanie, którego wynik Was interesuje. Przeglądarka zamieni się w kalkulator podając wynik i udostępniając widok klasycznego narzędzia do liczenia.

7. Jak wyszukiwać odpowiednie przepisy?

Jeśli chcecie odnaleźć interesujące was przepisy kulinarne i do tego zaznaczyć, by danie było wegetariańskie, warto zajrzeć tutaj. Google pozwoli wam wybrać odpowiednie parametry przygotowywanego dania – składniki i wartości odżywcze.

8. Jak sprawdzić, ile kalorii ma pożywienie?

Interesowaliście się kiedyś tym ile kcal może mieć kanapka? Google spieszy z odpowiedzią. By zdobyć tę wiedzę, powinniście wpisać nazwę pożywienia – wyszukiwarka wyświetli po prawej stronie informacje na jego temat wraz z tabelą wartości odżywczych.

9. Jak sprawdzić pogodę?

Aby dowiedzieć się, czy powinniście cieplej się ubrać wychodząc z domu, nie musicie dzwonić na pogodynkę. Wpiszcie w Google słowo „pogoda” i voilà. Możecie zmieniać lokalizację i godziny tak, by zdobyć jak najszerszą wiedzę.

10. Jak szybko przetłumaczyć słówko?

Jeśli potrzebna jest Wam natychmiastowa translacja, wystarczy po wyszukiwanym słowie dopisać np. „po angielsku”.

11. Jak sprawdzić status lotu?

To jedna z tych rzeczy, która zaskoczyła pozytywnie nawet nas samych. Gdy chcecie sprawdzić status lotu, nie odwiedzajcie stron przewoźników. Wpiszcie numer pokładowy w Google i wszystko macie jak na dłoni.

To zapewne nie wszystkie smaczki i ciekawostki, które kryje w sobie wyszukiwarka Google. Rozbudowanie narzędzia dowodzi tylko jednego: tworzy je firma, która kiedyś może stać się jedną z wielkich korporacji mających wpływ na losy całego świata. Więcej na ten temat pisaliśmy przy okazji informacji dotyczących powstania Alphabet.

Czy to dobrze, że Google wie tak wiele? Z punktu widzenia wyszukiwania odpowiednich fraz to bardzo pomocne. Kiedy jednak zdamy sobie sprawę z tego, że gigant może posiadać równie dużo informacji na nasz temat, robi się odrobinę przerażająco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ